Wimbledon: Hingis i Mirza najlepsze

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

W sobotę na kortach All England Club rozegrany został finał gry podwójnej kobiet. Martina Hingis i Sania Mirza pokonały w nim Jekaterinę Makarową oraz Jelenę Wiesninę i zdobyły wspólnie pierwszy tytuł wielkoszlemowy.

Finałowe spotkanie było niezwykle wyrównane i emocjonujące, a obie pary od początku grały na bardzo wysokim poziomie. Pierwszego seta 7:5 wygrały Rosjanki, ale w drugim w tie-breaku lepsza była para hindusko-szwajcarska. Decydującą odsłonę pojedynku lepiej rozpoczęły Makarowa i Wiesnina, które wyszły na prowadzenie 5:2. Para rozstawiona z numerem 1 zdołała jednak wyrównać. Przy wyniku 5:5 nastąpiła przymusowa przerwa. Z powodu zapadających ciemności organizatorzy zmuszeni byli do zasunięcia dachu i zapalenia świateł. Po powrocie na kort dwa kolejne gemy zdobyły Hingis i Mirza i to one mogły wznieść ręce w geście triumfu.

Miałam wspaniałą partnerkę, która pomogła mi przetrwać trudne chwile na korcie – powiedziała po meczu Szwajcarka. – Potrzeba twardego charakteru i odwagi, żeby powrócić do meczu z wyniku 2:5 w trzecim secie. Trudno było o większą dramaturgię w finale Wimbledonu. Myślę, że to publiczność pomogła nam dzisiaj powrócić i zwyciężyć w trzecim secie – przyznała rodaczka Rogera Federera.

Sanie Mirza została pierwszą tenisistką z Indii, która zdobyła tytuł wielkoszlemowy w deblu. – Zwycięstwo na Wimbledonie to jest coś, o czym marzy się jako dziecko – wyjaśniła Mirza. – Każde dziecko, które bierze rakietę do ręki, myśli o zdobyciu tytułu na tych kortach albo o tym, żeby chociaż raz tu wystąpić. Gdy wyrównałyśmy na 5:5 obie miałyśmy gęsią skórkę. Co chwila dostawałyśmy owację na stojącą. Energia, którą dostawałyśmy od publiczności była niesamowita. Obie zdawałyśmy sobie sprawę, że to jest właśnie powodów, dla którego tak ciężko trenujemy. Myślę, że mówię w imieniu nas obu, ale to wielki przywilej móc być w tym miejscu – zakończyła tenisistka z Indii.

Martina Hingis w sobotę zdobyłą dziesiąty tytuł wielkoszlemowy w deblu. Szwajcarka po raz ostatni triumfowała w Australian Open z Anną Kurnikową w 2002 roku.

— Roger Federer (@rogerfederer) lipiec 11, 2015

Finał debla
M. Hingis, S. Mirza (Szwajcaria, Indie, 1) – J. Makarowa, J. Wiesnina (Rosja, 2) 7:5 7:6(4) 7:5