Roland Garros: Szarapowa nie obroni tytułu

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Lucie Szafarzova wyeliminowała w czwartej rundzie paryskiej imprezy ubiegłoroczną mistrzynię, Marię Szarapową. W ćwierćfinale czeska tenisistka zmierzy się z Garbine Muguruzą.

Wiceliderka rankingu wygrała cztery z pięciu poprzednich spotkań z Czeszką, ale ostatnie pojedynki to były niezwykle zacięte trzysetowe batalie. Początek poniedziałkowego meczu również nie był dla Rosjanki łatwy. Zawodniczka urodzona w Brnie zdobyła przełamanie jako pierwsza i objęła prowadzenie 3:1. Obrończyni tytułu zdołała jednak odrobić stratę. Później obie tenisistki pilnował własnych serwisów i losach pierwszej odsłony spotkania musiał zadecydować tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce dużo lepiej spisała się reprezentantka naszych południowych sąsiadów i to ona zapisała pierwszą partię na swoim koncie.

Początek drugiego seta również należał do Szafarzowej, która objęła prowadzenie 3:0. Pięciokrotna mistrzyni wielkoszlemowa nie zamierzała jednak odpuszczać i wyrównała stan rywalizacji. Przy wyniku 5:4 Czeszka wywalczyła pierwszą piłkę meczową. Tej okazji ubiegłoroczna półfinalistka nie zdołała jeszcze wykorzystać, ale chwilę później wywalczyła następną, której już nie zmarnowała.

Maria Szarapowa nie kryła rozczarowania po meczu. – To był po prostu zły dzień – przyznała rosyjska gwiazda. – Ona była dzisiaj lepszą tenisistką. Była bardziej agresywna, przez co miałam bardzo mało czasu na korcie. Grała dużo bardziej kątowo niż ja. W przeciwieństwie do mnie, cały czas utrzymywała wysoki poziom. – Szarapowa zdradziła, że w tym roku nie wszystko przebiegło zgodnie z jej planem. – Każdy rok jest inny, ale w tym roku przygotowania do sezonu na kortach ziemnych zaczęłam dużo później. Zdaję sobie sprawę z tego, do czego jestem zdolna, ale z drugiej strony, wiem jak się obecnie czuję. Moim głównym celem jest powrót do zdrowia – zakończyła Szarapowa.

W ćwierćfinale Lucie Szafarzova zmierzy się z Garbine Muguruza, która trzeci raz w karierze pokonała Flavię Pennettę. Hiszpanka pewnie wygrała pierwszego seta, ale w drugiej partii sprawy się skomplikowały. Włoszka w drugim secie prowadziła już 4:1, ale tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego wygrała pięć gemów z rzędu i awansowała do drugiego z rzędu ćwierćfinału na kortach Rolanda Garrosa.

Czeszka i Hiszpanka jeszcze nie miały okazji się zmierzyć.