Roland Garros: deszcz nie pokrzyżował szyków Ivanović i Switolinie

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Pierwszą ćwierćfinalistka tegorocznej edycji paryskiej imprezy została Ana Ivanović, która pokonała Jekaterinę Makarową. Jej rywalką będzie Elina Switolina, która wyeliminowała faworytkę gospodarzy, Alize Cornet.

Pojedynek serbsko-rosyjski z powodu deszczu został przerwany przy wyniku 3:2 w pierwszym secie dla byłej liderki światowego rankingu. Po powrocie lepiej na korcie poradziła sobie 27-latka urodzona w Belgradzie, która zwyciężyła w pierwszej partii 7:5. W drugiej odsłonie spotkania lepsza o jedno przełamanie okazała się jednak Rosjanka. W trzecim secie na korcie rządziła już tylko mistrzyni Roland Garros z 2008 roku, która oddała rywalce tylko jednego gema.

Ana Ivanović wystąpi w pierwszym wielkoszlemowym ćwierćfinale, od zeszłorocznego Australian. – To naprawdę wspaniałe. Szczerze mówię przed turniejem nie przypuszczałam, że zajdę tak daleko – przyznała turniejowa „siódemka”. – Gdy mam dobry plan gry, wszystkie elementy wskakują na swoje miejsce. Później to tylko kwestia egzekucji założeń taktycznych – zdradziła swój klucz do sukcesu świeżo upieczona ćwierćfinalistka Roland Garros.

Następną rywalkę dla serbskiej tenisistki wyłonił pojedynek pomiędzy Eliną Switoliną a Alize Cornet. Niedzielne spotkanie lepiej rozpoczęła Ukrainka, która wygrała pierwszego seta, a w drugim objęła prowadzenie 4:2. Francuzka jednak nie bez powodu ma opinię jednej z najbardziej walecznych tenisistek. Reprezentantka „trójkolorowych” zaczęła odrabiać straty i o losach drugiej partii musiał rozstrzygnąć tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce obie zawodniczki miały szansę na zwycięstwo, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowała Ukrainka, która zwyciężyła 11:9.

Faworytką serbsko-ukraińskiego starcia będzie Ivanović, która w bilansie bezpośrednich spotkań prowadzi 6:0. Switolina jednak w swoim pierwszym wielkoszlemowym ćwierćfinale, skóry tanio na pewno nie sprzeda.

Na niedzielę były zaplanowane jeszcze dwa pojedynki czwartej rundy. Z powodu opóźnień związanych z deszczem Maria Szarapowa i Lucie Szafarzova oraz Flavia Pennetta i Garbine Muguruza wyjdą na kort dopiero w poniedziałek.

Czwarta runda singla
Ana Ivanović (Serbia, 7) – Jekaterina Makarowa (Rosja, 9) 7:5 3:6 6:1
Elina Switolina (Ukraina, 19) – Alize Cornet (Francja, 29) 6:2 7:6(9)

Trzecia runda debla
A. Hlavaczkova, L. Hradecka (Czechy, 9) – H. Chan, A. Medina Garrigues (Tajwan, Hiszpania) 7:6(5) 6:2