Madryt: finał bez Williams i Szarapowej

/ Antoni Cichy , źródło: Korespondencja z Madrytu, foto: AFP

Petra Kvitova i Swietłana Kuzniecowa wystąpią w sobotnim finale turnieju w Madrycie. Czeszka w pokonała w półfinale Serenę Williams, a "Swieta" obrończynię tytułu Marię Szarapową.

Zawiedli się ci, którzy liczyli, że w sobotę na kortach La Caja Magica dojdzie do finału marzeń, do pojedynku triumfatorki ubiegłorocznego turnieju i mistrzyni z 2012 oraz 2013 roku. To nie Maria Szarapowa i Serena Williams rozstrzygną między sobą losy pucharu za zwycięstwo. Obie przegrały gładko – odpowiednio ze Swietłaną Kuzniecową i Petrą Kvitovą.

Taki obrót spraw może dziwić, ale szokować nie powinien. Młodsza sióstr Williams grała w tym tygodniu w kratkę. Mogło jej zabraknąć już w ćwierćfinale, gdyby Wiktoria Azarenka zachowała więcej zimnej krwi i wykorzystała 1 z 3 piłek meczowych. Szarapowa sprawiała wrażenie solidniejszej, lecz traciła po secie i w meczu z Caroliną Garcią, i Caroline Wozniacki.

W "rosyjskim" meczu niepodzielnie rządziła Kuzniecowa. "Swieta" nakreśliła sobie znakomity plan taktyczny. Nękała Szarapową długimi wymiarami z głębi kortu, co okazało się najlepszym rozwiązaniem. Pierwszego seta Kuzniecowa wygrała do 2. Drugi set był bardziej wyrównany, a do decydującego przełamania późniejsza zwyciężczyni doprowadziła w piątym gemie – na 3:2.

""

Petra Kvitova także zdominowała i zneutralizowała rywalkę. Zrobiła użytek z mocnego serwisu, a sporo punktów przynosiły jej uderzenia pod linię końcówcą. W pierwszym secie wygrała do 2, natomiast w drugim do 3. Po meczu była zachwycona. Nie ma się co dziwić – to jej pierwsze zwycięstwo nad Williams. Na finałową rywalkę Czeszka nie narzeka, czemu dała wyraz na pomeczowej konferencji. – Cieszę się, że też weszła (przyp. do finału) – powiedziała z uśmiechem.

Finał turnieju jutro o 17:30.

Półfinały singla:
Petra Kvitova (Czechy, 4) – Serena Williams (USA, 1) 6:2, 6:3
Swietłana Kuzniecowa (Rosja) – Maria Szarapowa (Rosja, 3) 6:2, 6:4

Półfinały debla:
G. Muguruza, C. Suarez Navarro (Hiszpania, 3) – K. Mladenovic, K. Pliszkova (Francja, Czechy) 6:1, 3:6, 10-6
C. Dellacqua, J. Szwedowa (Australia, Kazachstan) – B. Mattek-Sands, L. Szafarzova (USA, Czechy) 7:5, 3:6, 10-7