Praga: przesiew faworytek, solistka Cornet

/ Antoni Cichy , źródło: wtatennis.com/własne, foto: Antoni Cichy/Tenisklub

Alize Cornet była jedyną rozstawioną zawodniczką, która w poniedziałek przebrnęła przez pierwszą rundę turnieju w Pradze. Z rozgrywek odpadły Swietłana Kuzniecowa, Irina-Camelia Begu oraz Camila Giorgi.

Cornet wzięła rewanż na rodzinie Schmiedlovych. Kilka tygodni temu w Katowicach w półfinale szans na obronę tytułu pozbawiła jej późniejsza triumfatorka – Anna Karolina. W Pradze Francuzka spotkała się z jej siostrą i wyszła z tej konfrontacji zwycięsko. Choć Kristina dopiero wkracza w świat wielkiego tenisa, a w rankingu WTA znajduje się w szóstej „100”, i tak pokazała, że stać ją na walkę z zawodniczkami ze światowej czołówki.

Turniejowa „piątka” zaczęła pojedynek z wysokiego „c”. Wygrała pierwsze cztery gemy, a następnie utrzymała podanie na 5:1. Dopiero wtedy 17-letnia rywalka postawiła jej opór. Zmniejszyła stratę do 3:5, a mogła nawet do 4:5, gdyby utrzymała podanie w dziewiątym gemie. W drugim secie szło jej znacznie lepiej – po dwóch przełamaniach prowadziła już 2:1, ale na więcej Cornet jej nie pozwoliła. Decydujący cios zadała przy stanie 4:3, zaliczając breaka bez straty punktu.

Najwyżej notowana z francuskich tenisistek poza rozgrywkami Fed Cup nie grała na ziemi od poprzedniego lata. – To był mój pierwszy mecz na mączce od roku. Na początku było trochę trudno rozszyfrować, jak grać. Uważam jednak, że to był dość solidny występ i wystarczył do zwycięstwa nad Krisitną, niewątpliwie utalentowaną tenisistką ze wspaniałą przyszłością – powiedziała Cornet, która w drugiej rundzie zmierzy się z reprezentantką gospodarzy, Denisą Allertovą. Grająca dzięki dzikiej karcie Czeszka pokonała 6:4, 6:1 CoCo Vandeweghe.

Niespodziewanych porażek już w pierwszej rundzie doznały Swietłana Kuzniecowa oraz Camila Giorgi. Rozstawiona z „czwórką” Rosjanka w dwóch setach uległa 3:6, 4:6 Shuai Zhang. Włoszka nie poradziła sobie z Yaniną Wickmayer. Finalistka imprezy w Katowicach wygrała pierwszą partię, ale w dwóch kolejnych lepsza była Belgijka. W trzecim secie przy stanie 5:6 Giorgi mogła doprowadzić do tie breaka, ale straciła podanie.

Imponującą pogoń za wynikiem zaprezentowała w poniedziałek Aleksandra Krunic. Jej przeciwniczka Mirjana Lucic-Baroni zwycięstwo miała na wyciągniecie rakiety – prowadziła 6:3 i 5:3. Wtedy 22-letnia Serbka zerwała się do walki, wygrała trzy gemy z rzędu, a przy stanie 6:5 miała nawet cztery setbole. Chorwatka wszystkie obroniła i skończyło się na tie breaku. I to niezwykłym, bo poza piłką na 1-0 serwująca nie zdobyła przy własnym podaniu ani jednego punktu. Po sześciu mini breakach drugą partię na swoją korzyść rozstrzygnęła Krunic. Trzecia była już jej popisem. Wygrała do 0.

Ku uciesze miejscowych fanów rozstawioną z „szóstką” Irinę-Camelię Begu wyeliminowała Katerina Siniakova. Czeszka potrzebowała do tego tylko dwóch setów. Oprócz niej do drugiej rundy w poniedziałek awansowały też Jelena Wiesnina i Polona Hercog.

Shuai Zhang (Chiny) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 4) 6:4, 6:3
Alize Cornet (Francja, 5) – Kristina Schmiedlova (Słowacja, WC) 6:3, 6:3
Katerina Siniakova (Czechy) – Irina Camelia-Begu (Rumunia, 6) 6:3, 6:3
Yanina Wickmayer (Belgia) – Camila Giorgi (Włochy, 8) 4:6, 6:3, 7:5
Denisa Allertova (Czechy, WC) – CoCo Vandeweghe (USA) 6:4, 6:1
Jelena Wiesnina (Rosja) – Jana Cepelova (Słowacja) 6:2, 6:1
Polona Hercog (Słowenia) – Heather Watson (Wielka Brytania) 7:5, 3:6, 7:6(5)
Aleksandra Krunic (Serbia) – Mirjana Lucic-Baroni (Chorwacja) 3:6, 7:6(4), 6:0