Katowice: Schmiedlova pierwszą finalistką

/ Tomasz Krasoń , źródło: Korespondencja z Katowic, foto: Antoni Cichy/Tenisklub

Anna Schmiedlova została pierwszą finalistką turnieju Katowice Open. 20-letnia Słowaczka po dobrej grze pokonała 6:4, 6:1 Alison Van Uytvanck. W drugim półfinale Agnieszka Radwańska zagra z Camilą Giorgi.

Przed tym sezonem Schmiedlova nie osiągnęła choćby ćwierćfinału turnieju WTA. A teraz już po raz drugi awansowała do finału. W Katowicach powtórzyła wynik z Rio de Janeiro, gdzie ustrzeliła premierowy finał.

Półfinałowy mecz pomiędzy Van Uytvanck i Schmiedlovą był jednostronny. Wprawdzie mocą uderzeń górowała 21-letnia Belgijka, ale Słowaczka była o dwie klasy lepsza pod względem taktyki i kontroli nad piłką. Turniejowa "ósemka" świetnie poruszała się po korcie, umiejętnie kontrowała silne forhendy Van Uytvanck, a gdy trzeba było sama prowadziła grę i wygrywała punkty. W pierwszej partii break zdobyty przez Słowaczkę w początkowej fazie seta okazał się decydujący – było to jedyne przełamanie w tej części gry, wygranej przez Schmiedlovą 6:4.

Drugi set potoczył się błyskawicznie. Van Uytvanck straciła nawet swój największy atut, czyli serwis. Schmiedlova bez większych problemów radziła sobie z returnem i z przewagą trzech przełamań szybko wyszła na prowadzenie 5:0. Wówczas 21-letnia Belgijka zdobyła się jeszcze na próbę pogoni – po raz pierwszy w meczu przełamała serwis Schmiedlovej i wywalczyła honorowego gema. Po chwili jednak ponownie zawiodło ją podanie – przy piłce meczowej Van Uytvanck popełniła podwójny błąd. Schmiedlova zwyciężyła 6:1 i po pięciu kwadransach gry awansowała do finału.

Jestem szczęśliwa, że tego dokonałam. Bardzo się denerwowałam przed meczem. Po raz drugi w karierze grałam w półfinale. Rywalka bardzo dobrze tu wcześniej grała. Być może dziś popełniła dużo błędów przy kluczowych piłkach – oceniła po meczu świeżo upieczona finalistka.

Dla Anny Schmiedlovej katowicki finał jest drugim w karierze. W lutym przegrała walkę o tytuł w Rio de Janeiro z Sarą Errani. Teraz też nie będzie faworytką finału, bez względu na to, czy zmierzy się z Agnieszką Radwańską czy z Camilą Giorgi. Słowaczka udowodniła już jednak, że jest w stanie walczyć z najlepszymi – podczas niedawnej imprezy w Miami rozegrała dwa wyrównane sety z polską rakietą numer jeden. – Aga to zawodniczka z czołowej „10”. Gra u siebie, przed własną publicznością. Z drugiej strony Camila preferuje agresywny tenis. Nigdy z nią nie grałam, więc nie wiem za bardzo, czego się spodziewać – powiedziała Schmiedlova w kontekście jutrzejszego finału.