Osiemnastka Szarapowej

/ Anna Wilma , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Maria Szarapowa (numer 4) wygrała turniej tenisistek Qatar Total Open, rozgrywany w Doha. W finale w stolicy Kataru pokonała w trzech setach swoją rodaczkę, nierozstawioną Wierę Zwonariową.

Mecz trwał półtorej godziny i momentami stał na bardzo wysokim poziomie. Każdy z trzech setów zakończył się wysokim wynikiem, ale w przekroju całego pojedynku zdecydowanie lepsza była Szarapowa. Ona też rozpoczęła bardzo wysokim prowadzeniem, odbierając w pierwszym secie wszystkie podania swojej rywalce. Zwonariowa zyskała jednego gema, przełamując Szarapową. Mieszkająca na Florydzie mistrzyni Australian Open lepiej podawała, co okazało się kluczem do sukcesu.

W drugim secie Szarapowa zaprezentowała jednak słabszą formę, a rywalka skrupulatnie to wykorzystała. Zwonariowa prowadziła już 3:0, od tego momentu Maria wygrała dwa gemy. Gem numer siedem, lacostowski, miał bardzo dramatyczny przebieg. Serwowała zwyciężczyni pierwszego seta, ale po pięciu piłkach setowych nierozstawionej Rosjance udało się wyrównać na po jeden w meczu.

Ostatnia partia była już popisem córki Jurija Szarapowa, która zaprezentowała kilkanaście fenomenalnych akcji. Sześć gemów wygrała błyskawicznie i to ona zostaje wpisana na listę mistrzyń w Doha. Co ciekawe, tenisistka ta nie przegrała tu jeszcze meczu (występowała po raz drugi), odnosząc wcześniej zwycięstwo w roku 2004. To osiemnasta wygrana Szarapowej w turniejach WTA i szósta w imprezie pierwszej kategorii (wcześniej: Tokio 2005, Indian Wells, San Diego i Zurych 2006 oraz San Diego 2007).

Nie ma na świecie tenisistki, która pokonałaby Marię w bieżącym sezonie. Jak dotąd udało im się maksymalnie "urwać" seta piątej rakiecie świata – dwukrotnie zdarzyło się to w Doha, a autorkami tych małych sukcesów są rodaczki Szarapowej – Galina Woskobojewa i Wiera Zwonariowa. Kolejnym turniejem, w jakim weźmie udział mistrzyni z Melbourne, jest Dubai Tennis Championships w Dubaju.