Australian Open: rosyjska dominacja, Szarapowa z Makarową powalczą o finał

/ Michał Jaśniewicz , źródło: , foto: AFP

To był dzień rosyjskiej dominacji na Rod Laver Arena. W efektownym stylu do półfinału Australian Open awansowały Maria Szarapowa oraz Jekatarina Makarowa.

W pierwszym spotkaniu dnia na korcie centralnym Melbourne Park, Jekatarina Makarowa zdominowała rywalizację z Simoną Halep. Leworęczna Rosjanka świetnie rozprowadzała po korcie Rumunkę, umiejętnie wybierała momenty ataku do siatki, a przede wszystkich zachowywała wiele zimnej krwi w kluczowych momentach (wybroniła o osiem z dziewięciu break pointów).

""

Makarowa szybko wyszła na prowadzenia 3:0, z podwójnym przełamaniem. Trzecia w rankingu Rumunka odrobiła tylko połowę strat i po czterdziestu minutach pierwszy set był rozstrzygnięty. Druga partia to już popis jednej aktorki. Halep z gema na gem traciła pewność siebie, popełniała zaskakująca wiele niewymuszonych błędów, co „po profesorsku” wykorzystywała Makarowa. Co prawda trzy z sześciu gemów w secie rozgrywana byłą na przewagi, ale za każdym razem ostatnia piłka należała do 26-latki z Moskwy .

""

Czuję się tutaj wyjątkowo komfortowo – przyznała po meczu Makarowa, która po raz drugi z rzędu wystąpi w wielkoszlemowym ćwierćfinale (wynik ten osiągnęła także w Nowym Jorku), a po raz pierwszy zagra w tej fazie Australian Open. – Ta cała atmosfera i wszystko co się dzieje przypomina mi trochę wspomnienia z Nowego Jorku. Naprawdę dobrze się z tym czuję i cieszę się czasem tu spędzonym.

W półfinale australijskiego turnieju dojdzie do pojedynku dwóch Rosjanek. Maria Szarapowa w drugim ćwierćfinale pokonała, w 79 minut, Eugenie Bouchard 6:3, 6:2. Kanadyjka, która rok temu była tu w półfinale, w dzisiejszym spotkaniu ani razu nie zdołała znaleźć recepty na serwis wiceliderki rankingu.

""

Ty samym tenisistka z Montrealu nie zdołała zrewanżować się Szarapowej za ubiegłoroczną porażkę w półfinale Roland Garros (6:4, 5:7, 2:6). Na paryskiej mączce Bouchard zaprezentowała nieporównywalnie wyższą dyspozycję niż w Melbourne. Łącznie był to czwartym mecz tych tenisistek i czwarte zwycięstwo Rosjanki.

Wiedziałam, że muszę zagrać bardzo „kompletny” mecz – przyznała Szarapowa, która odnotowała w meczu 19 „winnerów”, w tym potężny wygrywający forhend przy meczbolu.

Maria Szarapowa i Jekatarina Makarowa zagrają ze sobą po raz szósty. Wszystkie dotychczasowe spotkania wygrała była liderka rankingu. Makarowa w tych meczach ugrała łącznie jednego seta (i to w ich pierwszej konfrontacji, w 2011 roku). Co ciekawe już po raz trzeci zagrają w Australian Open, a dwa wcześniejsze pojedynki miały miejsce w fazie ćwierćfinałowej (w 2012 roku padł wynik 6:1, 6:1; a dwa lata temu 6:2, 6:2).