Australian Open: Ivanović wyeliminowana przez kwalifikantkę!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Pierwszy dzień Australian Open przyniósł pierwszą dużą niespodziankę. Ana Ivanović przegrała ze 142. w rankingu Lucie Hradecką 6:1, 3:6, 2:6! Z imprezą pożegnały się także jeszcze dwie inne rozstawione tenisistki. Pewny awans odnotowała zaś Simona Halep.

Pierwszy set pojedynku Ivanović z Hradecką nie zapowiadał sensacji. Serbka zaczęła znakomicie, rozstrzygając pierwszego seta w zaledwie 21 minut. Doświadczona Czeszka cały czas grała jednak z dużą determinacją, bardzo dobrze poruszała się po korcie i przy każdej nadarzającej okazji przejmowała inicjatywę, wielokrotnie finalizując punkty przy siatce.

Drugą partię Hradecka rozpoczęła od wygrania trzech pierwszych gemów. Serbka straty odrobiła, ale od stanu 3:3 znów kolejne trzy gemy poszło na konto czeskiej kwalifikantki. W decydującym secie Ivanović była już wyraźnie „rozdygotana”. Hradecka z kolei podniosła jeszcze poziom gry, znakomicie serwowała (73 procent trafionego pierwszego podania i pięć asów), doprowadziła do dwóch przełamań, a spotkanie pewnie zakończyła własnym serwisem. Przy pierwszym meczbolu Ivanović zagrała forhend w pół siatki.

""

Jest to pierwsza sytuacja od dwunastu lat, gdy tenisistka z grona pięciu najwyżej rozstawionych przegrywa inauguracyjny mecz w Australian Open.

Na początku byłam bardzo zdenerwowana. Ręce mi się trzęsły – przyznała Hradecka, która w 2009 roku przegrała z Serbką w pierwszej rundzie Wimbledonu 7:5, 2:6, 6:8. – Grałam z Aną już wcześniej, pięć lat temu na Wimbledonie. Miałam wówczas dwie piłki meczowe, więc teraz moim celem było wykorzystanie szansy, jeżeli do niej doprowadzę. Jestem bardzo szczęśliwa, że tym razem to mi się udało.

Niespodziankami znacznie mniejszego kalibru były porażki rozstawionych Swietłany Kuzniecowej z Caroliną Garcią (4:6, 2:6), a także Sabiny Lisickiej z Kristiną Mladenovic (6:4, 4:6, 2:6). Wrażenie robi natomiast rozmiar porażki rozstawionej z numerem 32 Belindy Bencic. Młoda Szwajcarka ugrała zaledwie trzy gemy w konfrontacji z Julią Goerges.

""

Bez większych problemów turniej w Melbourne otworzyła Simona Halep. Trzecia tenisistka rankingu wygrała na Rod Laver Arena z Karin Knapp 6:3, 6:2. Trzeba jednak odnotować, że sporo gemów w tym spotkaniu rozgrywało się na przewagi, a Włoszka mecz rozpoczęła od wygrania dwóch pierwszych gemów.

""

W drugiej rundzie Simonę Halep czeka pojedynek z reprezentantką gospodarzy Jarmilą Gajdosovą. Australijka wygrała dzisiaj z Alexandrą Dulgheru 6:3, 6:4.

Simona Halep (Rumunia, 3) – Karin Knapp (Włochy) 6:3, 6:2
Lucie Hradecka (Czechy, Q) – Ana Ivanović (Serbia, 5) 1:6, 6:3, 6:2
Shuai Peng (Chiny, 21) – Tatjana Maria (Niemcy, Q) 6:4, 7:5
Karolina Pliskova (Czechy, 22) – Jewgienija Rodina (Rosja) 7:5, 6:1
Carolina Garcia (Francja) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 27) 6:4, 6:2
Kristina Mladenovic (Francja) – Sabine Lisicki (Niemcy, 28) 4:6, 6:4, 6:2
Julia Goerges (Niemcy) – Belinda Bencic (Szwajcaria, 32) 6:2, 6:1
Jarmila Gajdosova (Australia) – Alexandra Dulgheru (Rumunia)
Klara Koukalova (Czechy) – Storm Sanders (Australia, WC) 7:5, 6:4