Brisbane: wspaniała pogoń Lepchenko

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

W niedzielę rozegrano pierwsze pojedynki turnieju Brisbane International. Doszło do kilku niespodzianek. Z imprezą pożegnały się Jelena Janković, Andrea Petkovic i Samantha Stosur.

Pierwszą zwyciężczynią w 2015 roku została Ajla Tomljanović, która pokonała Jelenę Janković. Pierwszy set tego pojedynku był bardzo zacięty. Doszło do tie-breaka, w którym Serbka prowadziła już 6:4. Chorwatka, która niedługo reprezentować będzie Australię, zdołała obronić dwie piłki setowe. Chwilę później Tomljanović sama wywalczyła okazję na zakończenie pierwszej partii, którą wykorzystała i zapisała pierwszego seta na swoim koncie. W drugiej odsłonie meczu Janković nie zdołała wygrać nawet jednego gema.

Kiedy zobaczyłam losowanie, od razu wiedziałam, że będę musiała zagrać doskonale, żeby pokonać Jelenę – powiedziała po meczu tenisistka mieszkająca od niedawna w Brisbane. – Wyszłam na kort i wiedziałam, że nie mam nic do stracenia. Wiem, że ciężko przepracowałam okres treningowy i to dodawało mi pewności siebie, pomimo tego, że to był pierwszy mecz sezonu i nie miałam zbyt wielu podstaw do tego. Jednak świadomość dobrze wykonanej pracy pomaga – zakończyła Tomljanović.

Z australijską imprezą w pierwszej rundzie pożegnała się również inna rozstawiona zawodniczka, Andrea Petkovic. Niemka po trzysetowym boju przegrała z Kaią Kanepi.

Niezwykle emocjonujący przebieg miało spotkanie pomiędzy Samanthą Stosur a Varvarą Lepchenko. Pierwszego seta 6:4 wygrała Amerykanka, ale drugą partię w tym samym stosunku wygrała faworytka gospodarzy. W decydującej odsłonie spotkania Australijka objęła prowadzenie 5:1 i miała piłkę meczową. Była mistrzyni US Open nie zdołała jednak wykorzystać okazji na zakończenie spotkania. Od tego momentu rozpoczęła się pogoń tenisistki ze Stanów Zjednoczonych, która wygrała sześć gemów z rzędu i cały mecz.

Przez 99% meczu byłam zadowolona z tego jak grałam i na pewno wyniosę sporę pozytywów z tego spotkania. Widzę sporo zmian na lepsze, w porównaniu z innymi moimi wstępami w pierwszych rundach w Australii – powiedziała na pomeczowej konferencji Stosur. – Gdy prowadzisz 5:1 w trzecim secie to musisz grać dobrze. Nie czuję, żeby zrobiła coś źle, nawet po przegranej piłce meczowej. Ona od tego momentu zaczęła grać naprawdę fantastycznie – zakończyła Australijka.

Do drugiej rundy Brisbane International awansowały również Carla Suarez Navarro oraz Elina Switolina.

Pierwsza runda singla
Kaia Kanepi (Estonia) – Andrea Petkovic (Niemiec, 5) 6:4 5:7 6:4
Ajla Tomljanović (Chorwacja, WC) – Jelena Janković (Serbia, 6) 7:6(6) 6:0
Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 7) – Cwietłana Pironkowa (Bułgaria) 3:6 6:2 6:1
Varvara Lepchenko (USA) – Samantha Stosur (Australia) 4:6 6:4 7:5
Elina Switolina (Ukraina) – Magdalena Rybarikova (Słowacja) 6:0 6:2

Pierwsza runda debla
A. Ivanović, A. Kerber (Serbia, Niemcy, WC) – K Jans-Ignacik, A. Klepać (Polska, Słowenia) 6:4 6:1