Wuhan: Szarapowa górą w rosyjskiej bitwie

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

W poniedziałek w Dongfeng Motor Wuhan Open doszło do kilku niespodzianek. Oprócz Agnieszki Radwańskiej odpadły również Ana Ivanović, Dominika Cibulkova oraz Flavia Pennetta. Do trzeciej rundy awansowała Maria Szarapowa.

Oprócz Agnieszki Radwańskiej i Caroline Garcia mecz drugiej rundy rozegrały w poniedziałek również Maria Szarapowa i Swietłana Kuzniecowa. Pierwszego seta wygrała niżej sklasyfikowana z Rosjanek, ale w dwóch kolejnych zdecydowanie lepsza była już czwarta rakieta świata.

Swietłana to bardzo dobra zawodniczka, była mistrzyni wielkoszlemowa i w przeszłości miałyśmy kilka naprawdę wyrównanych pojedynków – powiedziała Szarapowa. – Jak na pierwszy mecz to była naprawdę trudna rywalka dla mnie, więc byłam naprawdę zadowolona z tego jak grałam w drugim i trzecim secie. Nie czekałam aż ona odda mi mecz. Po pierwszym secie przejęłam inicjatywę i to było bardzo ważne – zakończyła była liderka światowego rankingu.

Ana Ivanović w niedzielę wygrała finał turnieju w Tokio, a już w poniedziałek musiała wyjść na mecz pierwszej rundy w Wuhanie. Rywalką Serbki była zawsze groźna Anastazja Pawliuczenkowa. Rosjanka wygrała pierwszego seta 7:5 i w drugim prowadziła 6:5, kiedy jej przeciwniczka poddała mecz z powodu kontuzji uda.

Swojego spotkania w pierwszej rundzie przeciwko Madison Keys nie zdołała również dokończyć Dominika Cibulkova. Słowaczka skreczowała po przegraniu drugiej partii 3:6 z powodu kontuzji kostki.

Do drugiej rundy awansowała Sara Errani, która w dwóch setach pokonała Heather Watson. Pierwszą odsłonę meczu po zaciętej walce wygrała Włoszka 7:5. W drugim secie brytyjska tenisistka wygrała 12 pierwszy punktów i szybko objęła prowadzenie 4:0. W piątym gemie prowadziła 40:15, ale nie wykorzystała okazji na podwyższenie prowadzenia. Jak się okazało to był punkt zwrotny. Włoska tenisistka wygrała sześć gemów z rzędu i awansowała do kolejnej rundy.

To był naprawdę trudny mecz – przyznała Errani. – Było gorąco i ona grała naprawdę dobrze. Bardzo dobrze uderzała z forhandu i serwowała. Nie było mi łatwo, ale jestem szczęśliwa, że udało mi się wygrać. Ja lubię grać jak jest gorąco, więc pogoda mi nie przeszkadzała. – Turniej w Wuhanie rozgrywany jest po raz pierwszy. Włoska tenisistka opowiedziała o swoich wrażeniach. – Bardzo tu miło. Mają tu bardzo dużo kortów treningowych dla nas. Hotel również jest wspaniały. Naprawdę dobrze się bawimy tutaj – zakończyła Sara Errani.

Nie powiodło się innej zawodniczce z Półwyspu Apenińskiego. Flavia Pennetta musiała uznać wyższość Jarmili Gajdosovej. Z rozstawionych tenisistek odpadła również Lucie Safarova, którą w trzech setach pokonała Sabine Lisicki.

Do drugiej rundy awansowały m.in. Jelena Janković, Coco Vandeweghe, Karolina Pliskova, Carla Suarez Navarro, Garbine Muguruza oraz Alize Cornet.

Druga runda singla
Caroline Garcia (Francja) – Agnieszka Radwanska (Polska, 5) 3:6 7:6(4) 7:6(7)

Casey Dellacqua (Australia) – Roberta Vinci (Włochy) 7:5 7:5
Garbine Muguruza (Hiszpania) – Maria-Teresa Torro-Flor (Hiszpania, WC) 4:6 6:4 6:4
Timea Bacsinszky (Szwajcaria, Q) – Stefanie Voegele (Szwajcaria, Q) 6:1 7:5
Mona Barthel (Niemcy) – Shuai Peng (Chiny) 6:2 7:6(1)
Alize Cornet (FRA) – Romina Oprandi (Szwajcaria) 6:2 6:1

Pierwsza runda debla
K. Jans-Ignacik, K. Mladenovic (Polska, Francja) – R. Tian, Z. Yang (Chiny) 6:4 7:5
A. Groenefeld, A. Rosolska (Niemcy, Polska) – M. Erakovic, S. Voegele (Nowa Zelandia, Szwajcaria) 2:6 6:4 10:5

K. Koukalova, A. Medina Garrigues (Czechy, Hiszpania) – A. Klepać, A. Parra Santonja (Słowenia, Hiszpania) 7:5 6:1
J. Gajdosova, A. Tomljanović (Australia, Chorwacja) – M. Niculescu, R. Olaru (Rumunia) 6:2 3:6 10:3
D. Hantuchova, B. Zahlavova Strycova (Słowajca, Czechy) – Y. Wang, L. Zhu (Chiny, WC) 6:4 6:1