Montreal: zwycięski powrót Szarapowej

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

W środę podczas Rogers Cup swoje pierwsze mecze od Wimbledonu rozegrały Maria Szarapowa i Petra Kvitova. Do najlepszej szesnastki awansowały siostry Williams. Odpadły Ivanović i Cibulkova.

Pierwszą rywalką Rosjanki w Kanadyjskiej imprezie była Garbine Muguruza. Ten pojedynek lepiej zaczęła Hiszpanka, która wygrała pierwszego seta 6:4 i w drugim prowadziła 2:1 z przełamaniem. Od tego momentu mistrzyni Roland Garros przejęła kontrolę nad wydarzeniami na korcie. Wygrała pięć z sześciu kolejnych gemów, doprowadziła do trzeciego seta i w decydującej odsłonie meczu oddała swojej rywalce już tylko jednego gema.

Minęło kilka tygodni odkąd występowałam w atmosferze rywalizacji. To zawsze jest inne uczucie niż trening, bez względu na to ile ćwiczysz – powiedziała po meczu turniejowa „czwórka”. – Kiedy wchodzisz na kort, od razu czujesz energię od publiczności. To jest inspirujące, ale jednocześnie stajesz się trochę nerwowy. Jestem szczęśliwa, że wygrałam i przeszłam do kolejnej rundy, bo nie miałam dzisiaj łatwej przeciwniczki – przyznała Szarapowa.

Rosyjska tenisistka w kolejnej rundzie zagra z Carlą Suarez Navarro, która pokonała Karolinę Pliskovą. – Ona jest innym typem przeciwniczki, niż ta, z która grałam dzisiaj – powiedziała o swojej następnej rywalce była liderka światowego rankingu. – Jej tenis jest bardziej różnorody. Ma jednoręczny backhand i potrafi niezwykle dobrze operować slajsem. Porusza się również nieźle po korcie. Spodziewam się fizycznego spotkaniaj, ale trudno przewidzieć co się będzie działo na korcie, szczególnie jeśli upłynęło trochę czasu od ostatniego meczu między wami. Czekam z niecierpliwością na ten pojedynek – zakończyła Maria Szarapowa.

Pierwszy mecz singlowy od zwycięstwa w Wimbledonie rozegrała również Petra Kvitova. Czeszka nie miała większych problemów z pokonaniem Casey Dellacquy. Tenisistka rozstawiona w Rogers Cup z numerem drugim o ćwierćfinał powalczy z inną leworęczną zawodniczką, Jekatariną Makarową. Rosjanka w dwóch setach pokonała swoją rodaczkę, Jelenę Wiesninę.

Żadnych problemów z wygraniem pierwszego meczu w tegorocznej edycji Rogers Cup nie miała Serena Williams. Świeżo upieczona mistrzyni z Stanford rozbiła Samanthę Stosur. Do trzeciej rundy awansowały również inne rozstawione tenisistki, Angelique Kerber, Jelena Janković, która po niezwykle zaciętym boju pokonała Sloane Stephens, Caroline Woźniacki i Lucie Safarowa. Czeszka w nagrodę będzie miała okazję zagrać z obrończynią tytułu, Sereną Williams. Do najlepszej szesnastki imprezy w Montrealu awansowała również starsza siostra Sereny, Venus. Tenisistka ze Stanów Zjednoczonych pokonała Julię Putincewę i w kolejnym meczu zmierzy się z Angelique Kerber.

Ta sztuka nie udała się Anie Ivanović i Dominice Cibulkovej. Serbka po bardzo wyrównanym spotkaniu, w którym dwa z trzech setów rozstrzygnęły się w tie-breaku, musiała uznać wyższość Coco Vandeweghe. Podopieczna Macieja Synówki o ćwierćfinał zagra z inną Serbką, Jeleną Janković. Słowaczkę z turnieju wyeliminowała Heather Watson. W pojedynku emocji również nie brakowała. Brytyjka szalę przechyliła na swoją korzyść dopiero w tie-breaku w trzecim secie. Watson w kolejnej rundzie zmierzy się z Azarenką.

Druga runda singla
Serena Williams (USA, 1) – Samantha Stosur (Australia) 6:0 6:2
Petra Kvitova (Czechy, 2) – Casey Dellacqua (Australia) 6:3 6:2
Maria Szarapowa (Rosja, 4) – Garbine Muguruza (Hiszpania) 4:6 6:3 6:1
Angelique Kerber (Niemcy, 6) – Caroline Garcia (FRA) 6:4 6:1
Jelena Janković (Serbia, 7) – Sloane Stephens (USA) 6:7(7) 6:4 7:6(4)
Coco Vandeweghe (USA, Q) – Ana Ivanovic (Serbia, 9) 6:7(7) 7:6(7) 6:4
Heather Watson (Wlk. Brytania, Q) – Dominika Cibulkova (Słowacja, 10) 6:2 6:7(3) 7:6(5)
Caroline Wozniacki (Dania, 11) – Klara Koukalova (Czechy) 6:1 6:2
Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 14) – Karolina Pliskova (Czechy, LL) 6:1 3:6 6:3
Lucie Safarova (Czechy, 15) – Magdalena Rybarikova (Słowacja) 6:4 6:2
Jekatarina Makarowa (Rosja) – Jelena Wiesnina (Rosja,, LL) 6:3 6:2
Sabine Lisicki (GER) – Madison Keys (USA) 4:6 6:1 6:4
Venus Williams (USA) – Julia Putincewa (Kazachstan, Q) 6:3 6:2

Druga runda debla
R. Kops-Jones, A. Spears (USA, 6) – C. Garcia, A. Rosolska (Francja, Polska) 7:6(4) 7:5
S. Errani, R. Vinci (Włochy, 1) – K. Date-Krumm, A. Hlavackova (Japonia, Czechy) 6:3 6:2
H. Chan, Y. Chan (Tajwan) – K. Peschke, K. Srebotnik (Czechy, Słoweia, 3) 2:6 6:2 10:7
C. Black, S. Mirza (Zimbabwe, Indie, 4) – K. Pliskova, K. Pliskova (Czechy, LL) 6:4 7:6(1)

Pierwsza runda debla
M. Krajicek, B. Zahlavova Strycova (Holandia, Czechy) – T. Babos, K. Mladenovic (Węgry, Francja, 7) 6:4 3:6 10:6
G. Muguruza, C. Suarez Navarro (Hiszpania) – F. Abanda, S. Dubois (Kanada, WC) 6:3 6:4