Wimbledon: Szarapowa nie przestraszyła się nazwiska

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Tegoroczne występy w All England Lawn Tennis Club dobrze zainaugurowały dwie faworytki do końcowego zwycięstwa, Maria Szarapowa i Serena Williams. Ubiegłoroczna finalistka, Sabine Lisicki również nie miała problemów z awansem do drugiej rundy.

Liderka światowego rankingu oddała tylko trzy gemy swojej rodaczce, Annie Tatishvili. Kolejną zawodniczką, która spróbuje zatrzymać młodszą z sióstr Williams w drodze po szósty tytuł na wimbledońskich kortach będzie Chanelle Scheepers. Tenisistka z RPA pokonała inną Amerykankę, Christinę McHale.

Maria Szarapowa w swoim pierwszym pojedynku straciła jeszcze mniej gemów niż Serena Williams. Rosjanka nie przestraszyła się nazwiska Samanthy Murray i pewnie pokonała reprezentantkę gospodarzy.

Pierwszej rundzie turnieju wielkoszlemowego zawsze towarzyszy trochę więcej nerwowości. Jeszcze kilka tygodniu temu graliśmy na mączce, a teraz gramy już na trawie. To bardzo szybka zmiana. Gramy na nowej nawierzchni i to jest zupełnie inne uczucie – powiedziała po meczu mistrzyni Roland Garros. – Weszłam w mecz trochę gorzej niż bym chciała, ale im dłużej spotkanie trwało, tym lepiej się czułam. Zaczęłam lepiej podrzucać piłkę, dzięki czemu mój procent pierwszego serwisu wzrósł. To było dosyć ważne, poniewaz ona chciała grać agresywnie przy moim drugim podaniu – zakończyła Szarapowa.

Była liderka światowego rankingu w następnej rundzie zmierzy się z Timeą Bacsinszky.

Do drugiej rundy awansowała również Sabine Lisicki. Ubiegłoroczna finalistka bez problemów pokonała Julię Glushko.

Najwyżej rozstawioną tenisistką, która w pierwszej rundzie pożegnała się z londyńska imprezą jest Jelena Janković. Turniejowa siódemka w dwóch setach przegrała z Kaią Kanepi. Estonka w następnej rundzie powalczy z Kristyną Pliskovą. Czeszka na awans musiała mocno się napracować, dopiero 8:6 w trzecim secie pokonała Jarosławę Szwedową.

Dobrego dnia nie miały również Włoszki. Sara Errani po zaciętym boju musiała uznać wyższość Caroline Garcia. Roberta Vinci również walczyła przez trzy sety, ale z kortu zeszła pokonana przez Donnę Vekić. Chorwatka zdążyła zakończyć mecz dosłownie w ostatniej chwili. Spotkania, które toczyły się na innych kortach zostały w tym samym czasie przerwane z powodu zapadających ciemności. Karin Knapp, która podczas Australian Open stoczyła niesamowity bój z Maria Szarapową, znowu była bohaterką niezwykle długiego widowiska. Rywalka była inna, bo Karolina Pliskova, ale wynik niestety dla Włoszki ten sam, 8:10 w trzecim secie.

Z tegorocznym turniejem pożegnały się również dwie rozstawione Rosjanki, Anastazja Pawliuczenkowa i Swietłana Kuzniecowa. Pogromczyni Agnieszki Radwańskiej z Eastbourne przegrała w trzech setach z Alison Riske. Z kolei Kuzniecowa nie poradziła sobie z Michelle Larcher de Brito.

Niespodziankę sprawiła także inna młoda tenisistka ze Stanów Zjednoczonych, Victoria Duval. Amerykańska kwalifikantka pokonała w trzech setach Soranę Cirsteę. Nie błysnęła tym razem inna wielka nadzieja Amerykanów, Taylor Townsned. Klara Koukalova okazała się jeszcze zbyt wymagającą rywalka dla młodziutkiej tenisistki.

Do drugiej rundy tegorocznego Wimbledonu awansowały również m.in. Simona Halep, Caroline Wozniacki, Ana Ivanović, Eugenie Bouchard, Carla Suarez Navarro, Kristen Flipkens i Alize Cornet.

Alison Riske (USA) – Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 26) 4:6 7:5 6:1
Michelle Larcher De Brito (Portugalia, Q) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 28) 3:6 6:3 6:1
Lourdes Dominguez Lino (Hiszpania) – Petra Martić (Chorwacja) 6:1 6:0
Camila Giorgi (Włochy) – Alexandra Cadantu (Rumunia) 6:1 7:6(5)
Timea Bacsinszky (Szwajcaria, Q) – Sharon Fichman (Kanada) 6:1, 6:3
Lesia Curenko (Ukraina, Q) – Dinah Pfizenmaier (Niemcy) 6:3 6:0
Belinda Bencic (Szwajcaria) – Magdalena Rybarikova (Słowacja) 2:6 6:3 6:3
Wiera Zwonariowa (Rosja, WC) – Tara Moore (Wielka Brytania, WC) 6:4 6:7(3) mecz przerwany z powodu ciemności
Zarina Dijas (Kazachstan) – Kristina Mladenovic (Francja) 7:6(4) mecz przerwany z powodu ciemności
Jie Zheng (Chiny) – Annika Beck (Niemcy) 6:1 6:3
Karolina Pliskova (Czechy) – Karin Knapp (Włochy) 6:7(4), 6:4, 10:8
Madison Keys (USA) – Monica Puig (Portoryko) 6:3 6:3
Kristyna Pliskova (Czechy, WC) – Jarosława Szwedowa (Kazachstan) 6:3 4:6 8:6
Varvara Lepchenko (USA) – Cwetana Pironkowa (Bułgaria) – 6:7(6) 6:2 6:2