Birmingham: Date-Krumm powtórzyła wyczyn sprzed 18 lat

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

W czwartek poznaliśmy wszystkie ćwierćfinalistki Aegon Classic. Wiadomo już, że tytułu nie obroni tytułu Daniela Hantuchova. Sporą niespodziankę sprawiła Casey Dellacqua, która pokonała swoją bardziej utytułowaną rodaczkę, Samanthę Stosur.

Słowaczkę, która wygrała w Birmingham rok temu pokonała Kimiko Date-Krumm. W pierwszym secie Japonka okazała się lepsza o jedno przełamanie. Przy 4:5 tenisistka rozstawiona z numerem siódmym miała piłkę na przełamanie powrotne, ale jej nie wykorzystała. Date-Krumm do kolejnych okazji dla rywalki na wyrównanie już nie dopuściła i wygrała pierwszego seta 6:4. W drugiej partii przewaga tenisistki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie podlegała już żadnej dyskusji. Słowaczka nie zdołała urwać jej żadnego gema.

Dla Kimiko Date-Krumm jest to pierwszy ćwierćfinał w turnieju rangi Premier od 1996 roku. Japonka w walce o półfinał zmierzy się z Casey Dellacqua. Daniela Hantuchova nie była jedyną rozstawiona tenisistką, która pożegnała się z imprezą Aegon Classic w czwartek. W jej los podzieliła również Samantha Stosur. Turniejowa dwójka musiała uznać wyższość właśnie swojej rodaczki. Pierwszego seta wygrała faworytka 6:2, ale kolejne dwa w tym samym stosunku wygrała pogromczyni Urszuli Radwańskiej.

Bez problemów do najlepszej ósemki turnieju awansowała Ana Ivanović, która straciła zaledwie dwa gemy w meczu przeciwko Lauren Davis. Serbka o półfinał powalczy z Klarą Koukalovą. Czeszka przegrywała już 3:6 3:5 z Coco Vandeweghe, ale zdołała odwrócić losy spotkania.

W czwartek doszło do wewnątrzamerykańskiego pojedynku. Sloane Stephens pokonała w nim Alison Riske w trzech setach. Kolejną rywalką turniejowej „trójki” będzie Shuai Zhang, która pokonała Petrę Cetkovską.

Ostatnią ćwierćfinałową parę stworzą Kristen Flipkens i Barbora Zahlavova Strycova. Belgijka pokonała Aleksandrę Wozniak, a Czeszka uporała się z Timeą Babos.

Kimiko Date-Krumm (Japonia) – Daniela Hantuchova (Słowacja, 7) 6:4 6:0
Shuai Zhang (Chiny, 9) – Petra Cetkovska (Czechy) 6:0 7:6(6)
Barbora Zahlavova Strycova (Czechy) – Timea Babos (Węgry, LL) 6:2 0:6 6:3

Ćwierćfinał debel

R. Kops-Jones, A. Spears (USA, 3) – H. Chan, Y. Chan (Tajwan) 6:7(5) 7:6(5) 10:0
C. Garcia, S. Zhang (Francja, Chiny) – K. Date-Krumm, B. Zahlavova Strycova (Japonia, Czechy) 1:6 6:1 10:7