Roland Garros: premierowy finał Halep

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Simona Halep bez straty seta wywalczyła awans do swojego pierwszego finału turnieju wielkoszlemowego. Rewelacyjnie spisująca się w Paryżu Rumunka pokonała 6:2, 7:6(4) Niemkę Andreę Petkovic.

Halep wyszła na kort jako zdecydowana faworytka pojedynku. Ze swojej roli wywiązała się koncertowo. Weszła do finału, podtrzymując imponującą serię. Czwarta rakieta świata na paryskich kortach nie oddała jeszcze seta.

Pierwsza partia, szczególnie jej początek, zwiastowały Halep spacerek. Rumunka już na starcie przełamała Petkovic, a po 16 minutach gry prowadziła 4:1. Utrzymane podanie i 5:1. Po trzech kolejnych przegranych gemach Niemka zapisała jednego na swoim koncie, wygrywając serwis.

Rozstawione z „czwórką” 22-latka, zanim postawiła przysłowiową kropkę nad „i”, przeszła pierwszą tego dnia próbę. Halep prowadziła 40-15, ale Petkovic obroniła dwa break pointy. Trzeciego także. Dopiero czwarta próba okazała się na tyle skuteczna, by Rumunka wygrała seta.

Początkowe gemy drugiej partii wyrównane. Okazało się, że ze spacerku nici, a zwycięstwo czwarta rakieta świata będzie musiała sobie wydrzeć. Worek z przełamaniami otworzył się dopiero w czwartym gemie, kiedy Niemka po breaku prowadziła 3:1. Nie było jej jednak dane cieszyć się długo przewagą przełamania. Wystarczyły dwa gemy, by Halep doprowadziła do remisu 3:3.

Obie tenisistki, choć walka na korcie była naprawdę zażarta, nie zdołały już zaliczyć przełamania. Seria utrzymanych podań zaowocowała tie breakiem. Błyskawicznie inicjatywę przejęła Halep. Swoje trzy grosze dorzuciła do tego sama Petkovic, która popełniła podwójny błąd serwisowy na 3-1 dla rywalki.

Rumunka po trzech kolejnych wygranych piłkach prowadziła 4-1. Nie zniechęciło to Niemki, która zmniejszyła stratę do jednego punktu – 4-5. Po tak udanej pogoni popełniła jednak kosztowny błąd, psując uderzenie z bekhendu. Halep zakończyła spotkanie kapitalną akcją, prawdziwą wisienką na półfinałowym torcie.

Awans do pierwszego w karierze finału turnieju Wielkiego Szlema oznacza, że 22-latka kosztem Agnieszki Radwańskiej awansuje po Rolandzie Garrosie na trzecie miejsce w światowym rankingu. Może to zrobić w iście mistrzowskim stylu, jeśli w finale rozprawi się z Marią Szarapową.