Australian Open: pewna Wozniacki, problemy Azarenki

/ Tomasz Krasoń , źródło: ausopen.com/wtatennis.com, foto: AFP

Wiktoria Azarenka i Caroline Wozniacki zwycięsko rozpoczęły udział w tegorocznym Australian Open. Lepsze wrażenie zostawiła po sobie Dunka, która w ciągu 67 minut pokonała Lourdes Dominguez Lino.

Azarenka i Wozniacki równocześnie rozpoczęły swoje mecze na dwóch głównych arenach w Melbourne Park, ale znacznie wcześniej z awansu mogła cieszyć się Wozniacki. W meczu z Lourdes Dominguez Lino zagrała świetnie, zwłaszcza w pierwszym secie, w którym zwyciężyła 6:0. W drugim Dunka wciąż spisywała się znacznie lepiej, popełniała mniej błędów od doświadczonej Hiszpanki i triumfowała 6:2. Kolejną rywalką Wozniacki będzie Christina McHale, która pokonała Yung-Jan Chan.

Wtorkowa rywalizacja przez cały dzień przebiegła pod dyktando wysokich temperatur. Do grona tych, którzy z upałem nie radzili sobie najlepiej zaliczyć można Wiktorię Azarenkę. Broniąca tytułu Białorusinka miała sporo problemów z Johanną Larsson. W pierwszej partii Szwedka trzykrotnie wychodziła na prowadzenie z breakiem, w tym serwując na set przy 5:4 i 6:5. Jednak wiceliderka rankingu WTA zdołała opanować sytuację i wygrać pierwszą partię w tie breaku. W drugiej partii Azarenka znacząco ograniczyła niewymuszone błędy i zwyciężyła już pewnie – końcowy wynik, 7:6(2), 6:2.

Moja rywalka grała naprawdę dobrze – mówiła Azarenka. – Nie mogę powiedzieć, że mnie to zaskoczyło, ale naprawdę była w uderzeniu. W tych warunkach piłki odbijały się znacznie wyżej, co jej odpowiadała. A ja potrzebowałam czasu, aby się dostosować i znaleźć odpowiedni rytm – przyznała Białorusinka.

""

Wiktoria Azarenka w trakcie meczu pierwszej rundy na Rod Laver Arena (źródło: AFP)

Pewne zwycięstwo odniosła także Jelena Janković. Turniejowa „ósemka” pokonała 6:1, 6:2 Misaki Doi. W kolejnej rundzie doświadczona Serbka również zmierzy się z przedstawicielką Kraju Kwitnącej Wiśni, Ayumi Moritą. Z tenisistek rozstawionych w dwóch setach wygrały również Carla Suarez Navarro i Dominika Cibulkova. Hiszpanka pokonała 6:3, 6:2 Vanię King, Słowaczka 6:3, 6:4 zwyciężyła Francescę Schiavone. Również łatwe zwycięstwo odniosła Magdalena Rybarikova (nr 32), choć przed jej meczem z Andreą Petkovic trudno było o jednoznaczne wskazanie faworytki. Jednak trapiona kontuzjami Niemka w australijskim upale nie zaprezentowała się najlepiej i w całym meczu popełniła niemal dwa razy więcej błędów od słowackiej rywalki. Rybarikova triumfowała 6:2, 6:3.

Część dzienna wtorkowej rywalizacji w Melbourne przyniosła także pewne straty na liście rozstawionych. Odpadła Sorana Cirstea, numer 21, która nie sprostała Marinie Erakovic. Nowozelandka triumfowała 6:4, 7:6(6). Z imprezą pożegnała się również rozstawiona z numerem 24 Kaia Kanepi. Estonka przegrała ze świeżo upieczoną mistrzynią turnieju WTA w Hobart, Garbine Muguruzą. Młoda Hiszpanka zwyciężyła 6:2, 2:6, 6:2.

We wtorek kobiecym największą atrakcją w rywalizacji pań jest starcie Marii Szarapowej z Bethanie Mattek-Sands, które zostanie rozegrane jako drugi w kolejności mecz sesji wieczornej na Rod Laver Arena.

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 2) – Johanna Larsson (Szwecja) 7:6(2), 6:2
Jelena Janković (Serbia, 8) – Misaki Doi (Japonia) 6:1, 6:2
Caroline Wozniacki (Dania, 10) – Lourdes Dominguez Lino (Hiszpania) 6:0, 6:2
Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 16) – Vania King (USA) 6:3, 6:2
Dominika Cibulkova (Słowacja, 20) – Francesca Schiavone (Włochy) 6:3, 6:4
Marina Erakovic (Nowa Zelandia) – Sorana Cirstea (Rumunia, 21) 6:4, 7:6(6)
Garbine Muguruza (Hiszpania) – Kaia Kanepi (Estonia, 24) 6:2, 2:6, 6:2
Alize Cornet (Francja, 25) – Polona Hercog (Słowenia) 1:0 i krecz