Auckland: Ivanović lepsza od Williams

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Ana Ivanović wygrała turniej WTA w Auckland i po raz pierwszy od ponad 2 lat sięgnęła po tytuł w zawodowym cyklu. W finale Serbka pokonała 6:2, 5:7, 6:4 Venus Williams.

Starcie Any Ivanović z Venus Williams już przed meczem określane było finałem marzeń. Było pewne, że tytuł, którym przez ostatni rok cieszyła się Agnieszka Radwańska, powędruje w godne ręce. Pojedynek dwóch byłych liderek rankingu WTA nie zawiódł oczekiwań, choć mógł zakończyć się znacznie szybciej niż po 2 godzinach i 19 minutach.

Finałową potyczkę znacznie lepiej rozpoczęła Ivanović, która wygrała pierwszą partię 6:2, a w drugiej prowadziła już 5:3 i nawet miała w dziewiątym gemie piłkę meczową. Williams tanio skóry nie sprzedała i udowodniła po raz kolejny, że jest wielką mistrzynią. Odrobiła straty, a następnie wygrała seta 7:5. O losach tytułu rozstrzygnąć musiała trzecia odsłona, a jak się później okazało, decydujący był jej pierwszy gem. Ivanović przełamała w nim podaniem Williams i choć w dwóch kolejnych gemach serwisowych sama musiała bronić się przed stratą podania, to wywalczonej przewagi nie oddała już do końca meczu. – To był wspaniały mecz – przyznała Ivanović. – Venus zawsze jest bardzo wymagającą rywalką. Jest wielką mistrzynią i dziś znów to pokazała. Cieszę się, że po porażce w drugim secie zachowałam spokój i rozstrzygnęłam mecz na swoją korzyść.

To niesamowite – cieszyła się Ivanović. – Wchodząc w ten turniej tak naprawdę nie miałam żadnych oczekiwań. Nawet nie myślałam o finale albo o zwycięstwie. Po prostu chciałam zagrać jak najlepiej.

Ivanović rzeczywiście mogła się nie spodziewać turniejowego triumfu. Po raz ostatni wygrała bowiem imprezę WTA pod koniec 2011 roku, czyli ponad 2 lata temu. Teraz dopisała jednak dwunasty tytuł do listy swoich skalpów. Ponadto zdobyła 280 punktów do rankingu WTA, dzięki którym awansuje z 16. miejsca na 14.

W finale gry podwójnej najlepsze okazały się Sharon Fichman i Maria Sanchez. Dość nieoczekiwanie pokonały one 2:6, 6:0, 10-4 rozstawione z „dwójką” Lucie Hradecką i Michaellę Krajicek.

Finał singla:
Ana Ivanović (Serbia, 2) – Venus Williams (USA) 6:2, 5:7, 6:4

Finał debla:
S. Fichman, M. Sanchez (Kanada, USA) – L. Hradecka, M. Krajicek (Czechy, Holandia, 2) 2:6, 6:0, 10-4