Sensacje w deblu!

/ Anna Wilma , źródło: australianopen.com, foto: australianopen.com

Cara Black i Liezel Huber, ubiegłoroczne mistrzynie Australian Open w deblu kobiet, nie grają już w turnieju! Dziś zostały wyeliminowane przez ukraińskie siostry Bondarenko. Porażki doznały też inne siostry, ale reprezentujące Stany Zjednoczone – Venus i Serena Williams.

Williams, siódma i ósma tenisistka kuli ziemskiej, spotkały się dzisiaj z rozstawionymi z numerem siódmym Zi Yan i Jie Zheng, Chinkami, które w Melbourne triumfowały przed dwoma laty. Po pierwszym secie wydawać się mogło, że Amerykanki nie będą miały większych problemów z awansem do półfinałów konkurencji deblowej. Chińskie tenisistki grały niezwykle zachowawczo i choć popełniły tylko jeden niewymuszony błąd, przegrywały w setach 0:1. Doświadczenie deblowe Yan i Zheng dało jednak o sobie znać już w kolejnych gemach, w których zawodniczki te zdecydowanie dominowały. Po trzech przełamaniach serwisu Amerykanek wyrównały stan pojedynku. W secie trzecim przypieczętowały swoją wyższość nad siostrami Williams, co zawdzięczają głównie fenomenalnemu podaniu.

O wiele mniej czasu na korcie spędziły siostry Alona i Katerina Bondarenko, już od kilku sezonów – a w tym roku w szczególności – tenisowa duma Ukrainy. Panie perfekcyjnie wykorzystały słabszy dzień Cary Black i Liezel Huber, które jednocześnie zajmują pierwsze miejsce w deblowej klasyfikacji WTA. Zimbabwejka i Amerykanka były niemalże bezradne przy własnym serwisie; wygrywały tylko co drugą piłkę. Siła Ukrainek była jednak widoczna w innym elemencie – przełamaniach – wykorzystały je maksymalnie. To otworzyło im drogę do sukcesu. Pewnie kroczyły nią w drugim secie, wygrywając z ikonami współczesnego debla do dwóch.

Jako ostatnie awans do fazy ćwierćfinałowej zapewniły sobie Hiszpanki Virginia Ruano Pascual i Anabel Medina Garrigues. Po trzysetowym spektaklu pokonały Jelenę Janković i Bethanie Mattek. Serbka i Amerykanka dominowały w drugim secie, ale dwa pozostałe przegrały w bardzo wysokim stosunku gemów. Ostatecznie sto punktów zapewniło hiszpańskim tenisistkom udział w ćwierćfinałach. Był to ostatni nierozegrany mecz trzeciej rundy, pozostałe zakończono już wczoraj, a dziś przystąpiono do wyłaniania półfinalistek.