Osaka: drugi tytuł Stosur

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Samantha Stosur sięgnęła po swój drugi w sezonie, a piąty w karierze tytuł w rozgrywkach WTA. W finale zawodów w Osace wygrała z 19-letnią Eugenie Bouchard 3:6, 7:5, 6:2.

Mecz obfitował w liczne przełamania – łącznie było ich trzynaście. Pierwszego seta zapisała na swoje konto utalentowana Kanadyjka, która od stanu 3:3 wygrała trzy kolejne gemy (w tym dwa przy podaniu rywalki).

W drugim secie Bouchard dwukrotnie zdołała odrobić stratę przełamania, ale w jedenastym gemie raz jeszcze przegrała swoje podanie i tym razem swoją szansę Australijka wykorzystała.

Na początku decydującej partii Bouchard utrzymała serwis, ale następnie przegrała cztery kolejne gemy. Stosur nie dała się już dogonić i ostatecznie wygrała mecz w dwie godziny oraz 13 minut.

Eugenie grała dzisiaj naprawdę dobrze. Musiałam po prostu utrzymać się w grze w drugim secie. Jestem bardzo zadowolona z tego jak przebiegł trzeci set – powiedziała Stosur, która po raz drugi triumfowała w Osace (pierwszy raz w 2009 roku – była to inauguracyjna edycja turnieju). – Kocham tutaj grać. Uwielbiam położenie tego kortu, kibice są wspaniali. Zawsze gdy wracam do Osaki czuję wielkie wsparcie.

Na koniec wywiadu przeprowadzonego na korcie zaraz po finale Australijka spróbował zwrócić się do kibiców po japońsku, co spotkało się z dużym aplauzem i rozbawieniem na trybunach. Stosur po raz pierwszy w karierze wygrała w jednym sezonie dwa turnieje WTA (w lipcu triumfowała w Carlsbadzie, ogrywając m.in. Agnieszkę Radwańską i Wiktorię Azarenkę).

Dla Bouchard, która jest najwyżej notowaną nastolatką w rankingu, był to pierwszy w karierze finał WTA. Dzięki wynikowi z Osaki Kanadyjka awansuje z 35. na 32. miejsce listy rankingowej.

Stosur nie zdołała sięgnąć po podwójny tytuł w Japonii. W finale debla Australijka oraz Shuai Zhang przegrał z Kristiną Mladenovic i Flavią Pennettą 4:6, 3:6.

Finał singla:
Samantha Stosur (Australia, 3) – Eugenie Bouchard (Kanada, 5) 3:6, 7:5, 6:2

Finał debla:
K. Mladenovic, F. Pennetta (Francja, Włochy, 2) – S. Stosur, S. Zhang (Australia, Chiny) 6:4, 6:3