Pekin: kolejna niespodziewana porażka Azarenki

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Wiktoria Azarenka odnotowała trzecią porażkę z rzędu. W pierwszej rundzie turnieju w Pekinie wiceliderka rankingu uległa Andrei Petkovic 4:6, 6:2, 4:6. Jako pierwsze w najlepszej szesnastce imprezy zameldowały się Sara Errani oraz Lucie Safarova.

Azarenka najwyraźniej odczuwa trudy sezonu i po US Open jest daleka od swojej optymalnej dyspozycji. W ubiegłym tygodniu Białorusinka przegrała inauguracyjny mecz w Tokio z Venus Williams, zaś dziś nie sprostała 43. w rankingu Petkovic.

W trzecim secie wiceliderka rankingu prowadziła 2:0, ale w końcówce skuteczniejsza okazała się Niemka, która cały mecz wygrała w dwie godziny oraz 22 minuty.

– Jestem bardzo zadowolona ze swojej dyspozycji – stwierdziła Petkovic, która dwa lata temu osiągnęła w Pekinie finał (przegrała w nim z Agnieszką Radwańską). – Jestem zadowolona ze swojego poruszania się po korcie oraz serwowania przeze większą część spotkania. Zdołałam odgrywać wiele piłek bardzo głęboko i mocno. Fragmenty meczu była naprawdę na bardzo wysokim poziomie – kosztowały mnie one wiele siły, ale ogólnie jestem bardzo szczęśliwa.

W zupełnie innym nastroju wypowiedziała się Azarenka: – To był okropny mecz i bardzo zła dyspozycja z mojej strony, więc nie ma tu wiele do powiedzenia (…). Powinnam pewnie wziąć dłuższą przerwę [po US Open] i lepiej się przygotować. Nie czuję, że jestem gotowa do gry na 100 procent.

Podobnie jak Azarenka, swój pierwszy mecz w Tokio przegrała również Sara Errani, ale rywalizację w Pekinie rozpoczęła znacznie lepiej i ma już na koncie dwa wygrane mecze.. Dziś rozstawiona z numerem pięć Włoszka wygrała z japońską kwalifikantką Misaki Doi 6:3, 6:2. Pojedynek trwał 74 minuty i łącznie aż dziesięć gemów kończyło się przełamaniami.

Jako druga w trzeciej rundzie zameldowała się Lucie Safarova. W ostatnim spotkaniu dnia na korcie centralnym Czeszka pokonała Kaię Kanepi 6:3, 6:3. Był to już ósmy mecz pomiędzy tymi tenisistkami i trzecie zwycięstwo Safarovej.

Pierwsza runda debla:
C. Black, S. Mirza (Zimbabwe, Indie, 8) – K. Date-Krumm, C. Scheepers (Japonia, RPA) 6:3, 6:3
H. Chan, L. Huber (Tajwan, USA) – S. Williams, V. Williams (USA, WC) 6:7(3), 6:4, 11-9
S. Soler-Espinosa, C. Suarez Navarro (Hiszpania) – Z. sun, Y. Zhang (Chiny, WC) 7:6(4), 6:0
Y. Chan, J. Zheng (Tajwan, Chiny) J. Szwedowa, S. Zhang (Kazachstan, Chiny) 6:3, 3:6, 10-5