Quebec: Safarova popsuła plany gospodarzom

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Lucie Safarova i Marina Erakovic spotkają się w finale turnieju WTA w Quebeku. Rozstawiona z „trójką” Czeszka pokonała 3:6, 6:3, 6:2 Eugenie Bouchard, rozwiewając tym samym marzenia gospodarzy o kanadyjskim triumfie.

Początek półfinałowego spotkania był dla gospodarzy bardzo obiecujący. 19-letnia Bouchard wygrała pierwszą partię 6:3, dwukrotnie przełamując Safarovą, głównie dzięki świetnej grze po drugim podaniu Czeszki. Drugi set miał wyrównany przebieg do stanu 3:3. Wówczas leworęczna Czeszka przystąpiła do ataku. Zdobyła 7 gemów z rzędu, wygrywając 27 z 34 kolejnych akcji. To praktycznie ustawiło mecz. Safarova nie tylko zwyciężyła 6:3 w drugim secie, ale także wypracowała sobie prowadzenie 4:0 w trzecim. Bouchard nie potrafiła już nawiązać walki. Skutecznie utrudniał jej to serwis Czeszki – w decydującej partii 26-latka z Brna nie straciła przy swoim podaniu ani jednego punktu!

– Genie miała świetne wsparcie, a do tego jest bardzo utalentowaną tenisistką. Wiedziałam, ze muszę grać naprawdę dobrze – przyznała Safarova. – Dzisiaj był mój dzień, a ona na pewno będzie ich mieć wiele w przyszłości – komplementowała rywalkę Czeszka. – Gra bardzo szybko, uderza piłki zaraz po koźle. Na początku byłam nieco spóźniona, ale od drugiego seta podniosłam poziom swojej gry.

Safarova awansowała do dwunastego w karierze finału imprezy WTA. Ma na koncie 4 tytuły. Ostatni wywalczyła jednak dość dawno – w 2008 roku w Forest Hills. 4 lata temu przegrała finałową batalię w Quebeku z Melindą Czink.

Tym razem o zwycięstwo w kanadyjskiej imprezie Safarova powalczy z Mariną Erakovic. Rozstawiona z „szóstką” Nowozelandka pokonała 6:4, 6:3 Christinę McHale. Panie nie szczędziły sobie w tym meczu przełamań – Erakovic zdobyła ich 6, a McHale 4. Dla Nowozelandki to czwarty finał w karierze – wszystkie osiągnęła w halowych turniejach rangi International w Ameryce Północnej. W 2011 roku była finalistką w Quebeku, w 2012 finalistką w Memphis, a na początku tego sezonu poprawiła wynik w mieście Elvisa, zdobywając debiutancki tytuł w cyklu WTA.

Safarova i Erakovic grały ze sobą raz. W 2009 roku podczas Australian Open lepsza była Czeszka, ale mecz był bardzo zacięty – wygrała 9:7 w trzeciej partii.

Półfinały singla:
Lucie Safarova (Czechy, 3) – Eugenie Bouchard (Kanada, 5) 3:6, 6:3, 6:2
Marina Erakovic (Nowa Zelandia, 6) – Christina McHale (USA) 6:4, 6:3

Półfinał debla:
A. Hlavackova, L. Hradecka (Czechy, 1) – I. Falconi, A. Tatiszwili (USA, Gruzja) 3:6, 6:4, 10-7