US Open: Czeszki z tytułem!

/ Antoni Cichy , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Andrea Hlavackova i Lucie Hradecka sięgnęły po tytuł w turnieju deblowym na US Open! To drugi wielkoszlemowy triumf czeskiego duetu.

Dwanaście miesięcy temu Czeszki również doszły do finału US Open, w którym spotkały się z Sarą Errani i Robertą Vinci. Tenisistki zza miedzy musiały wówczas uznać wyższość rywalek z Półwyspu Apenińskiego. W tegorocznej edycji US Open o tytuł przyszło im walczyć ze znakomitą parą Dellacquea-Barty. Ta druga ma zaledwie 17 lat, a na koncie już dwa wielkoszlemowe finały. Australijki były bowiem o jedno zwycięstwo od triumfu w Australian Open i na Wimbledonie. W Wielkiej Brytanii drogę do finałowej konfrontacji zawodniczki z Antypodów rozpoczęły od triumfu nad …Hlavackovą i Hradecką.

Po pierwszym secie wydawało się, że na kortach Flushing Czeski ponownie będą zmuszone przełknąć gorzką pigułkę porażki. Ashleigh Barty i młodziutka Casey Dellacqua wygrały do 4 tie breaka, który wyłaniał zwyciężczynie wyrównanej otwierającej partii.

Zdeterminowane Hlavackova i Hradecka w drugim secie pokazały klasę i straciły zaledwie jednego gema, wyrównując stan rywalizacji na po 1. W trzeciej partii czeska para przełamała australijską dwukrotnie. Barty i Dellacquei udała się ta sztuka tylko raz, dzięki czemu to Hlavackova z Hradecką mogły cieszyć się z drugiego wielkoszlemowego tytułu od French Open 2011.

Sobotnia finałowa porażka była trzecią australijskiej pary po Australian Open i Wimbledonie. Patrząc w metrykę Barty, wydaje się, że australijski duet może czekać świetlana przyszłość i długa kariera.

Finał debla:
A. Hlavackova, L. Hradecka (Czechy, 5) – C. Dellacquea, A. Barty (Australia, 8) 6:7(4), 6:1, 6:4