New Haven: sprint Kvitovej, Halep lepsza od Wozniacki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Simona Halep i Petra Kvitova spotkają się w finale turnieju WTA w New Haven. Rumunka pokonała Caroline Wozniacki, a Czeszka swoją rodaczkę Klarę Zakopalovą.

Jako pierwsza do finału awansowała Kvitova. Na dodatek broniąca tytułu Czeszka dokonała tej sztuki w imponującym stylu – po 50 minutach gry wygrała ze starszą krajanką 6:0, 6:1. Dla Kvitovej był to pierwszy tak łatwy mecz od dłuższego czasu – 23-latka z Biłowca w sześciu ostatnich spotkaniach grała trzy sety. Każdy jej wcześniejszy pojedynek w New Haven był trudny – z Anniką Beck, Alison Riske i Anastazją Pawliuczenkową.

Początek meczu był dość wyrównany – mówiła Kvitova. – Klara miała szansę na wygranie dwóch pierwszych gemów. Myślę, że to był decydujący moment meczu. Powtarzałam sobie, że muszę zachować koncentrację, gdyż wiedziałam, że ona może w każdej chwili zacząć grać znacznie lepiej – kontynuowała Czeszka.

Do obrony tytułu Petrze Kvitovej pozostało zrobienie ostatniego kroku. Jej finałową rywalką będzie świetnie dysponowana Simona Halep. 21-letnia Rumunka rozegrała kolejne dobre spotkanie i 6:2, 7:5 wygrała z Caroline Wozniacki. W pierwszym secie Halep kontrolowała wydarzenia na korcie i dzięki konsekwentnej grze z głębi kortu zwyciężyła z przewagą podwójnego przełamania. Drugą odsłoną zaczęła od zdobycia breaka, ale wówczas rozstawiona z „czwórką” Dunka podniosła poziom swojej gry. Czterokrotna mistrzyni imprezy w New Haven prowadziła nawet 4:3 oraz 5:4, a od wyrównania stanu seta dzieliły ją tylko dwie piłki. Końcówka należała jednak do Rumunki. Halep przełamała Wozniacki i przy trzeciej piłce meczowej zakończyła spotkanie.

Naprawdę się cieszę, że wygrałam ten mecz. Przed nim byłam dość zdenerwowana – ona w końcu jest topową tenisistką – przyznała Halep. – Ale ja grałam dobrze, od początku spotkania. Obie grałyśmy dobry tenis, a że to był półfinał, to starałyśmy się pokazać ciekawy tenis.

Halep w New Haven kontynuuje passę świetnych występów. Wygrała 28 spośród ostatnich 33 meczów w zawodowym cyklu. – Mam teraz wiele pewności siebie – mówiła Rumunka. – To dla mnie dobry okres. Czuję grę i gram naprawdę dobrze. Przebywanie na korcie sprawia mi większą przyjemność niż wcześniej. Po prostu cały czas staram się grać swój najlepszy tenis. To jest najważniejsze.

Simona Halep jeszcze nigdy nie grała z Petrą Kvitovą. Jeśli zwycięży, po raz pierwszy w karierze triumfuje w turnieju kategorii Premier. Z kolei leworęczna Czeszka ma szansę obronić tytuł, co nigdy dotąd jej się nie udało.

Półfinały singla:
Petra Kvitova (Czechy, 3) – Klara Zakopalova (Czechy) 6:0, 6:1
Simona Halep (Rumunia) – Caroline Wozniacki (Dania, 4) 6:2, 7:5

Półfinał debla:
A. Medina Garrigues, K. Srebotnik (Hiszpania, Słowenia, 2) – L. Huber, N. Llagostera Vives (USA, Hiszpania, 4) 4:6, 7:5, 10-1