Stanford: zawód ze strony Keys

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Wprawdzie wszystkie rozstawione tenisistki wygrały swoje czwartkowe mecze podczas turnieju WTA w Stanford, alei tak doszło do niespodzianki. Mowa o porażce Madison Keys z Wierą Duszewiną.

18-letnia Amerykanka z całą pewnością była faworytką meczu z rosyjską kwalifikantką. Jednak rozgrywane w ramach sesji wieczornej nie przebiegało zgodnie z oczekiwaniami miejscowych kibiców. Notowana na 44. miejscu Keys walczyła tylko w pierwszym secie – doszło w nim do tie breaka, w którym Amerykanka nie zdobyła ani jednego punktu. Później było już tylko gorzej. Duszewina pomimo 9 podwójnych błędów serwisowych wygrała całe spotkanie 7:6(0), 6:2.

To właśnie 26-letnia Rosjanka będzie ćwierćfinałową rywalką Jamie Hampton. Rozstawiona z „czwórką” Amerykanka miała nadspodziewanie dużo kłopotów ze swoją młodszą rodaczką Nicole Gibbs. Faworyzowana Hampton wygrała pierwszą partię 7:5, ale w drugiej miała już znacznie większe problemy. Przegrywała 2:5 i musiała gonić Gibbs. Prawie jej się udało odwrócić losy tego seta – doprowadziła do tie breaka, ale przegrała w nim 5-7. W trzeciej partii role się odwróciły. To Hampton prowadziła 4:0, po czym straciła trzy kolejne gemy. Wówczas się zreflektowała i zdołała zakończyć spotkanie.

Spodziewałam się, że nie będę w najlepszej dyspozycji – to był mój pierwszy mecz od Wimbledonu – mówiła Hampton. – Trudno ponownie wejść w tryb rywalizacji. Nie poddawałam, walczyłam i zachowywałam optymizm. Cieszę się, że będę miała kolejną okazję do gry.

Najwyżej rozstawioną tenisistką, która w czwartek walczyła o awans do ćwierćfinału, była Dominika Cibulkova. Turniejowa „trójka” wygrała 7:5, 7:6(5) ze Stefanie Voegele. Mecz ten mógł być o wiele łatwiejszy dla 24-letniej Słowaczki. W obu setach prowadziła 5:2.

Spodziewałam się naprawdę trudnego meczu, gdyż wiem, że ona ostatnio gra bardzo dobrze – przyznała Cibulkova. Grałam z nią dość dawno. Pamiętałam, że uderza blisko linii. To prawda, że mecz mógł być łatwiejszy, ale najważniejsze, że wygrałam końcówki obu setów i teraz mogę się cieszyć ze zwycięstwa.

Ćwierćfinałową rywalką Słowaczki będzie Urszula Radwańska.

""

Urszula Radwańska (Polska, 7) – Daniela Hantuchova (Słowacja) 7:6(3), 7:6(3)
Dominika Cibulkova (Słowacja, 3) – Stefanie Voegele (Szwajcaria) 7:5, 7:6(5)
Jamie Hampton (USA, 4) – Nicole Gibbs (USA, WC) 7:6, 6:7(5), 6:3
Wiera Duszewina (Rosja, Q) – Madison Keys (USA) 7:6(0), 6:2

Ćwierćfinały debla:
J. Goerges, D. Jurak (Niemcy, Chorwacja, 2) – N. Grandin, A. Rosolska (RPA, Polska) 0:6, 6:2, 10-5
R. Kops-Jones, A. Spears (USA, 1) – J. Cako, N. Pluskota (USA) 6:3, 6:2