Bad Gastein: Barthel gromi, Rus przerywa fatalną serię

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

35 minut trwał mecz Mony Barthel z Chiarą Scholl, w pierwszej rundzie turnieju w Bad Gastein. Rozstawiona z „jedynką” Niemka pokonała 21-letnią Amerykankę 6:0, 6:0! Serię siedemnastu kolejnych porażek w rozgrywkach WTA zdołała przerwać Arantxa Rus.

To był absolutny tenisowy pogrom. 232. w rankingu Scholl w całym meczu z Barthel zdołała wygrać zaledwie 19 punktów, w tym 11 przy swoim podaniu. Niemka wykorzystała 6 z 9 break pointów i triumfowała w sprinterskim stylu.

Wydaje mi się, że jedno z moich wcześniejszych spotkań też trwało 35 minut, ale ja je przegrałam! – przyznała po meczu Barthel, która zagra teraz z Eleną Bogdan lub Lisą-Marią Moser. – Wciąż nie mogę uwierzyć w ten wynik, szczególnie, że to pierwsze moje zwycięstwo 6:0, 6:0 w turnieju WTA, więc jest to naprawdę dobre dla mnie.

Z ulgą odetchnąć może Arantxa Rus, która przed turniejem w Austrii miał katastrofalną serię 17 kolejnych porażek w rozgrywkach WTA Tour. Po raz ostatni Holenderka wygrała w sierpniu ubiegłego roku, w Dallas.

Rus przerwała swoją „bessę” po ciężkiej batalii z turniejową „siódemką” Marią-Teresą Torro-Flor. Leworęczna Holenderka wygrała, w dwie godziny i 28 minut , 7:5, 5:7, 6:4.

W poprzednim miesiąca grałam już lepiej – stwierdziła Rus. – Trzeba grać jednak bardzo dobrze, żeby wygrywać na tym poziomie.

Było kilka spotkań, w których miałam szansę na zwycięstwo. Nie zmieniłam się jednak jako osoba i wiedziałam, że mogę się przełamać. Mimo wszystko czuję ogromną ulgę, że dziś w końcu zdołałam wygrać, szczególnie po tak zaciętym meczu! – dodała szczerze Holenderka.

Miejsce w drugiej rundzie zapewnił sobie dziś również turniejowa „trójka” Irina-Camelia Begu oraz „ósemka” Karin Knapp.

""

Mona Barthel (Niemcy, 1) – Chiara Scholl (USA) 6:0, 6:0
Irina-Camelia Begu (Rumunia, 3) – Carina Witthoeft (Niemcy) 6:3, 6:3
Arantxa Rus (Holandia) – Maria-Teresa Torro-Flor (Hiszpania, 7) 7:5, 5:7, 6:4
Karin Knapp (Włochy, 8) – Waleria Sołowiejewa (Rosja) 6:3, 6:2

Pierwsza runda debla:
M. Minella, C. Scheepers (Luksemburg, RPA, 1) – E. Kostowa, I. Szinikowa (Bułgaria) 6:2, 6:4
W. Kapszaj, T Mircić (Ukraina, Serbia) – N. Grandin, P. Martić (RPA, Chorwacja, 2) 6:3, 6:4
R. Olaru, W. Sołowiejewa (Rumunia, Rosja, 3) – L. Moser, Y. Neuwirth (Austria, WC) 6:3, 5:7, 10-8
I. Ferrer Suarez, A. Rus (Hiszpania, Holandia) – N. Clerico, A. Zaja (Włochy, Niemcy) 6:1, 2:6, 10-4