Birmingham: młodość kontra doświadczenie w finale

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Donna Vekić i Daniela Hantuchova spotkają się w finale turnieju WTA w Birmingham. W półfinałach wygrały one odpowiednio z Magdaleną Rybarikovą i Alison Riske.

Spotkanie finałowe będzie prawdziwą batalią pomiędzy młodością a doświadczeniem. Vekić i Hantuchovą dzieli 13 lat różnicy wieku – Chorwatka za 2 tygodnie skończy dopiero 17 lat, a Słowaczce w kwietniu tego roku stuknęła trzydziestka.

Ona ma tu naprawdę dobry tydzień – powiedziała o Vekić Hantuchova. – Pokonała wiele dobrych tenisistek i sądzę, że trawa pasuje do jej stylu gry. Ona przypomina mi mnie samą, oczywiście sprzed kilku lat – dodała Słowaczka.

W słowach Hantuchovej jest wiele prawdy. Vekić w Birmingham rozgrywa naprawdę świetny turniej, który rozpoczęła od zwycięstwa nad Urszulą Radwańską. Jej ostatnim skalpem, tym półfinałowym, okazała się Magdalena Rybarikova. Pierwsza partia spotkania Chorwatki z rozstawioną z „szesnastką” Słowaczką była istnym maratonem i zakończyła się wygranym przez Vekić tie breakiem. Druga odsłona potoczyła się jednostronnie – do jednego triumfowała Rybarikova. Przed decydującą partią spadł deszcz, który wyraźnie pomógł Chorwatce. Wygrała 6:3 i mogła cieszyć się z awansu do finału. Drugiego w karierze. Poprzedni, jako kwalifikantka, osiągnęła pod koniec ubiegłego roku w Taszkiencie.

Drugą finalistką została Daniela Hantuchova, która pokonała Alison Riske. Zanim jednak doszło do tego spotkania Amerykanka musiała dokończyć mecz ćwierćfinałowy przeciwko Sabine Lisicki, który dzień wcześniej przerwano przy stanie 2:2 w trzecim secie. Po wznowieniu amerykańska kwalifikantka okazała się lepsza od rozstawionej z „piątką” Niemki, wygrywając 6:4. Riske poszła za ciosem na początku półfinału z Hantuchovą, ale sił jej starczyło tylko na zwycięstwo w pierwszym secie. Po porażce 5:7 w inauguracyjnej partii 30-letnia Słowaczka przejęła inicjatywę i triumfowała w dwóch kolejnych do jednego i do czterech.