Roland Garros: słowiański dzień w Paryżu

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Maria Szarapowa, Wiktoria Azarenka, Maria Kirilenko i Jelena Janković awansowały do ćwierćfinałów Rolanda Garrosa. Żadna z nich nie straciła seta.

Jeszcze do wczoraj wydawało się, że najbardziej szczęśliwą nacją w trakcie tegorocznego Rolanda Garrosa będą Amerykanie. Do czwartej rundy zmagań w Paryżu dostały się aż cztery zawodniczki tej narodowości. W ćwierćfinale zagra jednak tylko jedna – Serena Williams. Pozostałe przegrały dzisiaj.

W najciekawszym pojedynku dnia Sloane Stephens nie sprostała Marii Szarapowej. Utalentowana Amerykanka postawiła broniącej tytułu Rosjance trudne warunki, ale w obu partiach wyraźnie lepsza była faworytka. W pierwszej partii do wygranej wystarczyło jej jedno przełamanie. W drugiej wygrała wyraźniej, mimo że set trwał blisko godzinę. Ostatecznie Szarapowa zwyciężyła 6:4, 6:3 i wywalczyła awans do ćwierćfinału imprezy.

Zdecydowanie szybciej przepustkę do najlepszej ósemki turnieju wywalczyła Wiktoria Azarenka. Białorusinka straciła zaledwie trzy gemy w starciu z Franceską Schiavone. Włoszka, była mistrzyni Rolanda Garrosa, potrafiła nawiązać walkę w secie otwarcia, ale w następnej partii była bezradna. W efekcie Azarenka wygrała 6:3, 6:0.

Równie gładką wygraną zanotowała Jelena Janković. Serbka w dwóch niezbyt długich setach uporała się z Jamie Hampton. W pierwszej partii wracająca do wysokiej dyspozycji Janković nie straciła ani jednego gema. W drugiej Amerykanka urwała jej zaledwie dwa.

W poniedziałek do ćwierćfinału awansowała również Maria Kirilenko, która także w dwóch setach rozprawiła się z Bethanie Mattek-Sands. Obie partie były zacięte, w obu Amerykanka do końca walczyła o wygraną, ale zakończyła tak samo jak jej rodaczki – przegrywając bez ugrania nawet seta.

Po dzisiejszym dniu można zdecydowanie stwierdzić, że tegoroczny Roland Garros stoi pod znakiem rywalizacji Słowianek. Oprócz czterech tenisistek, które miejsce w najlepszej ósemce wywalczyły dzisiaj, w ćwierćfinałach znalazły się również Agnieszka Radwańska i Swietłana Kuzniecowa.