Madryt: Williams i Szarapowa pozostają w grze o tron

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Serena Williams i Maria Szarapowa pewnie awansowały do ćwierćfinałów turnieju w Madrycie i walka o pozycję liderki rankingu pozostaje otwarta. Znakomity występ w stolicy Hiszpanii kontynuuje Jekatarina Makarowa, która dziś wyeliminowała Marion Bartoli.

W Madrycie toczy się walka nie tylko o prestiżowy tytuł, ale również pozycję liderki rankingu. Szarapowa, żeby „zluzować” Williams z roli pierwszej rakiety, musimy być o jedną fazę turnieju lepsza.

Dziś z tej dwójki zdecydowanie trudniejszą przeprawę miała Rosjanka, która pokonała Sabinę Lisicki 6:2, 7:5. W drugiej partii Szarapowa „wyciągnęła” z 1:3, a przy 4:5 wybroniła dwa kolejne setbole (od 15-40) i ostatecznie triumfowała w godzinę oraz czterdzieści dwie minuty.

Ona jest typem zawodniczki, która gra niezwykle dobrze przeciwko czołowym tenisistkom, można to sprawdzić w jej wynikach, zresztą rok temu wygrała ze mną w Wimbledonie – stwierdził Szarapowa. – To był nasz pierwszy mecz na korcie ziemnym, więc było nieco inaczej, ale ogólnie starałam się utrzymać moją intensywność gry w największym stopniu w jakim byłam w stanie.

W ćwierćfinale Marię Szarapową czeka konfrontacja z Kaią Kanepi. Wracająca do wysokiej formy po problemach zdrowotnych Estonka, pokonała w trzeciej rundzie Danielę Hantuchovą 6:3, 6:4.

Niezwykle przekonywujące zwycięstwo odniosła Serena Williams, która w 64 minuty rozbiła Marię Kirilenko 6:3, 6:1. Rosjanka od prowadzenia 3:2 w pierwszym secie przegrała dziesięć z kolejnych jedenastu gemów. Amerykanka w całym meczu przegrała tylko dwa punkty w swoich gemach serwisowych (oba po drugim podaniu)!

Czułam się dziś po prostu zrelaksowana – przyznała po meczu liderka rankingu. – Myślę, że mecz był okej. Nie miałam jeszcze okazji przedyskutować go z moją ekipą, ale zrobię to. Jestem perfekcjonistką, zawsze szukam rzeczy, które można zrobić lepiej.

W ćwierćfinale na drodze Sereny Williams stanie reprezentantka gospodarzy, Anabel Medina Garrigues. Hiszpanka nie musiała wychodzić dziś na kort, gdyż mecz walkowerem oddała Jarosława Szwedowa (kontuzja prawego ramienia).

Po wyeliminowaniu w drugiej rundzie Wiktorii Azarenki, dziś Jekatarina Makarowa nie pozostawiła złudzeń turniejowej „czternastce”, Marion Bartoli. Rosjanka wygrała, w godzinę i 29 minut, 6:3, 6:2. Francuzka nie wykorzystała w meczu żadnej z czterech okazji na przełamanie. Makarowa po raz drugi w tym roku wygrała z Bartoli, wcześniej miało to miejsce w trzecie rundzie Australian Open.

O awans do półfinału Jekatarina Makarowa zagra z Sarą Errani. Rozstawiona z numerem siedem Włoszka wygrała z Varvarą Lepchenko 7:5, 6:3.

""

Trzecia runda singla:
Serena Williams (USA, 1) – Maria Kirilenko (Rosja, 13) 6:3, 6:1
Maria Szarapowa (Rosja, 2) – Sabine Lisicki (Niemcy) 6:2, 7:5
Sara Errani (Włochy, 7) – Varvara Lepchenko (USA) 7:5, 6:3
Jekatarina Makarowa (Rosja) – Marion Bartoli (Francja, 14) 6:3, 6:2
Anabel Medina Garrigues (Hiszpania, WC) – Jarosława Szwedowa (Kazachstan) walkower
Kaia Kanepi (Estonia) – Daniela Hantuchova (Słowacja, WC) 6:3, 6:4

Ćwierćfinały debla:
K. Mladenovic, G. Woskobojewa (Francja, Kazachstan) – J. Makarowa, J. Wiesnina (Rosja, 3) 6:4, 6:2
S. Soler-Espinosa, C. Suarez Navarro (Hiszpania, WC) – R. Kops-Jones, A. Spears (USA, 4) 4:6, 6:2, 10-4
C. Black, M. Erakovic (Zimbabwe, Nowa Zelandia) – S. Kuzniecowa, F. Pennetta (Rosja, Włochy) 4:6, 6:1, 10-5
A. Pawliuczenkowa, L. Safarova (Rosja, Czechy) – J. Husarova, S. Lisicki (Słowacja, Niemcy) 6:2, 3:6, 10-7