Miami: Williams mistrzynią po raz szósty!

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Serena Williams pokonała Marię Szarapową 4:6, 6:3, 6:0 w finale turnieju WTA w Miami i wygrała tę imprezę po raz szósty w karierze.

Nie był to najlepszy mecz Sereny Williams, zwłaszcza pod względem serwisowym. 31-letnia Amerykanka odnotowała tylko 51 procent celności pierwszego podania. Pomimo nieco słabszej dyspozycji serwisowej Williams i tak zdołała pokonać wiceliderkę rankingu WTA, Marię Szarapową. 25-letnia Rosjanka i tak walczyła bardzo dzielnie, urwała Amerykance seta po raz pierwszy do prawie 5 lat, ale i tak nie zdołała odnieść trzeciego w karierze zwycięstwa nad Sereną Williams. Utytułowana Amerykanka odwróciła losy spotkania od stanu 4:6, 2:3, gdzie w drugiej partii Szarapowa miała przewagę przełamania. Dość powiedzieć, że na konto Williams trafiło ostatnich 10 gemów finałowego pojedynku.

Serena zakończyła finał z dodatnim bilansem piłek bezpośrednio wygranych do niewymuszonych błędów (34-29). Przez dwa pierwsze sety kroku Amerykance pod tym względem nie ustępowała Rosjanka. Ale znacznie słabsza postawa Maszy w trzeciej odsłonie sprawiła, że zakończyła mecz z bilansem (14-25). Warto również podkreślić, że Williams wykorzystała wszystkie 7 break pointów.

Dla Sereny Williams to szóste zwycięstwo w Miami. Pod tym względem jest rekordzistką tej imprezy – triumfowała w latach 2002, 2003, 2004, 2007, 2008 i teraz 2013. Została również czwartą tenisistką w erze open, ktora sześciokrotnie wpisała się na listę zwyciężczyń jakiejkolwiek imprezy WTA. Szarapowa wciąż musi natomiast czekać na pierwszy triumf w Miami. Rozczarowanie Rosjanki z całą pewnością potęguje fakt, że była już w finale pięciokrotnie, za każdym razem przegrywając.

Williams podtrzymała również znakomitę passę w potyczkach z Szarapową. Przypomnijmy, że Rosjanka po raz ostatni wygrała z Amerykanką w 2004 roku. Od tamtej pory Serena odnotowała właśnie jedenaste zwycięstwo z rzędu.

Przeczytaj zapis naszej relacji NA ŻYWO z finału kobiecego turnieju w Miami:

6:0 Gem, set, mecz – Williams. Serena wykorzystuje pierwszą piłkę meczową i wygrywa trzecią odsłonę finału do zera.

5:0 Nic się już nie zmieni. Williams po raz kolejny przełamuje Rosjankę. Szarapowa w trzecim secie zdobyła zaledwie 5 punktów we własnych gemach serwisowych.

4:0 Serena pomimo zaledwie 27-procentowej celności pierwszego podania w trzecim secie wygrywa kolejnego gema i jest coraz bliżej szóstego w karierze triumfu w Miami. Zwłaszcza, że po Szarapowej nie widać już tej woli walki, którą pokazywały w dwóch poprzednich setach.

3:0 Tenis Szarapowej się po prostu sypie. Dwa podwójne błędy na koniec gema dają podwójne przełamanie Serenie Williams. Trudno będzie Rosjance odwrócić już losy tego spotkania.

2:0 Williams podwyższa prowadzenie i zaczyna trzecią partię tak samo jak drugą. Wówczas roztrwoniła przewagę i musiała ją budować od nowa. Jak będzie tym razem?

Statystyki drugiej partii nieco prezentują się lepiej niż pierwszej, choć obraz gry nie uległ znaczącej zmianie. Stosunek piłek kończących do niewymuszonych błędów: Williams 9-6, Szarapowa 7-6.

1:0
Serena idzie za ciosem i już w pierwszym gemie decydującej partii przełamuje Rosjankę. Przy break poincie Amerykanka przerwała akcję, wzięła challenge i miałą rację – Szarapowa wyrzuciła piłkę za linię końcową. Williams pokazała jednak, że w dzisiejszym finale da sie zagrozić jej serwisowi. Nic jeszcze nie jest przesądzone.

18:50 Rozpoczyna się trzecia partia finału.

Dla Marii Szarapowej porażka w drugiej partii finału oznacza przerwanie serii 23 kolejnych wygranych setów. Rosjanka w dwóch setach wygrywała wszystkie swoje mecze na drodze do tytułu w Indian Wells i finału w Miami.

6:3 Drugi set pada łupem Sereny Williams. W ostatnim gemie było 0:30, ale Amerykanka zdobyła cztery kolejne akcje (przy 30:30 zaserwowała asa). Williams zdobyła cztery gemy z rzędu od stanu 2:3.

5:3 Drugi z rzędu break dla Williams. Gem był wyrównany, ale w końcówce Szarapowa popełniła podwójny błąd. W ogóle w drugim secie po drugim podaniu Rosjanka wygrała tylko 1 z 11 piłek.

4:3 Serena tym razem pewnie wygrywa gema przy własnym podaniu. Ale jej statystyki serwisowe w drugim secie nie są najlepsze – tylko 45 procent wygranych akcji po pierwszym podaniu.

3:3 I mamy kolejny zwrot w spotkaniu finałowym. Kilka świetnych ciosów Williams z głębi kortu i ponownie mamy remis. Szarapowa nie zdobyła w tym gemie ani jednego punktu.

2:3 Williams wciąż ma problemy z osiągnięciem najwyższej dyspozycji serwisowej. Szarapowa natomiast nie ma żadnych problemów. W tym gemie znakomicie wytrzymywała wymiany z głębi kortu i trafiała w linie. Upragniony tytuł w Miami coraz bliżej Maszy.

2:2 Szarapowa wygrywa własne podanie i doprowadza do wyrównania. Ozdobą gema był bekhendowy lob Rosjanki.

2:1 Dalszy ciąg niespodziewanych rozstrzygnięć. Będaca na fali Williams… traci podanie. I to gładko, wygrywając w gemie tylko jedną akcję. Szarapowa odrabia więc straty.

2:0 Serena Williams stara się wysyłać komunikat o treści: "Ze mną się nie zadziera". Od razu przystąpiła do ataku, i pomimo usilnych starań obronnych Rosjanki, zdobyła breaka. To pierwsze tak wysokie prowadzenie Amerykanki w tym finale.

Pokazane przez realizatora statystyki pierwszej partii nie są dla obu pań najkorzystniejsze – bilans Williams to 14-18, a Szarapowej 5-11 (mowa oczywiście o stosunku winnerów do niewymuszonych błędów). Spotkanie stoi jednak na dobrym poziomie.

1:0
Williams rozpoczyna drugą odsłonę niezwykle ambitnie. Utrzymuje własne podanie bez straty punktu.

18:08
Zaczynamy drugiego seta. Ponownie jako pierwsza serwuje Williams.

Na zwycięstwo Szarapowej w pierwszym secie spory wpływ miała słabsza dyspozycja serwisowa Williams, która trafiła tylko 51 procent pierwszych podań. Po drugim podaniu Amerykanka zdobyła tylko 34 procent akcji. Znacznie lepiej pod względem spisuje wyglądają statystyki serwisowe Rosjanki – 67 procent celności pierwszego podania i 44 procent skuteczności drugiego.

Po raz ostatni Maria Szarapowa wygrała seta z Sereną Williams w 2008 roku podczas ćwierćfinału w Charleston. Zwyciężczynią tamtego meczu i tak została jednak Amerykanka.

4:6 Pierwszego seta wygrywa Maria Szarapowa! Ostatni gem nie pozostawia złudzeń, kto był lepszy w inauguracyjnej partii – Rosjanka wygrywa gema do zera.

4:5 Break dla Szarapowej! Kto wie, czy nie decydujący o losach seta. Pierwszego break pointa Serena wybroniła asem, ale za chwilę popełniła podwójny błąd, po czym Rosjanka wygrała świetną akcję z głębi kortu.

4:4 Szarapowa roztrwoniła przewagę 40:0 (przy 40:30 popełniła podwójny błąd), ale wygrała kolejne dwie akcje i jest remis. Set wkracza w decydującą fazę.

4:3 Serena wychodzi ponownie na prowadzenie. Zdobyła trzy pierwsze punkty w gemie, później dwukrotnie zaatakowała w siatkę, ale przy 40:30 jej forhend znalazł się poza zasięgiem Szarapowej.

3:3 Błyskawiczny rebreak dla Williams! Najpierw do gry świetnie dysponowanej Rosjanki wkradły się forhendowe błędy, a otrzymanej szansy Amerykanka już nie zmarnowała i wykorzystała pierwszego break pointa w meczu.

2:3 Szarapowa gra naprawdę świetnie! W tym gemie Williams już sie nie wybroniła i mamy pierwsze przełamanie w meczu. Głębokość returnów Rosjanki jest naprawdę imponująca. Serena natomiast nie serwuje najlepiej – 57 procent celności i 68 procent skuteczności pierwszego podania oraz 35 procent skuteczności drugiego.

2:2 Szarapowa po raz kolejny utrzymuje podanie. Znacznie łatwiej niż Williams. W tym gemie Amerykanka popisała się tylko jednym wygrywającym returnem.

2:1 W końcu gema przy własnym podaniu wygrywa Williams. Szarapowa nie wykorzystała trzech break pointów, ale i tak trzeba jej przyznać, że takiego oporu nie stawiała Amerykance w żadnym z czterech ostatnich spotkań. Na pochwałę zasługują returny Rosjanki, która na razie całkiem dobrze radzi sobie z podaniem Sereny.

Panie urządzają sobie niezwykle długiego gema. Właśnie mamy równowagę numer 8.

1:1 Równie dobre serwisowe otwarcie Rosjanki. Gema, w którym straciła tylko jeden punkt, Szarapowa zakończyła mocnym serwisem na ciało.

1:0 Niezwykle pewny początek w wykonaniu Sereny Williams. Dwa kończące krosy, jeden as i jeden błąd Szarapowej. Rosjanka zapunktowała tylko raz, dzięki niewygodnemu głębokiemu returnowi.

17:10 Od swojego podania mecz rozpoczyna Serena Williams.

Obie panie w Miami odnosiły już spore sukcesy. Williams jest jedną z najbardziej utytułowanych tenisistek w historii imprezy – triumfowała w 2002, 2003, 2004, 2007 i 2008 roku. Szarapowa natomiast specjalizuje się w finałach – aż czterokrotnie przegrywała mecz o tytuł, w tym przed rokiem z Agnieszką Radwańską.

17:05 Tenisistki są już na korcie centralnym w Key Biscane w Miami – trwa rozgrzewka.

1/8: Serena Williams (USA, 1) – Dominika Cibulkova (Słowacja, 13) 2:6, 6:4, 6:2
1/4: Serena Williams (USA, 1) – Na Li (Chiny, 5) 6:3, 7:6(5)
1/2: Serena Williams (USA, 1) – Agnieszka Radwańska (Polska, 4) 6:0, 6:3

W tegorocznej edycji turnieju w Miami lepiej spisywała się Szarapowa. Rosjanka, podobnie jak przez całą imprezę w Indian Wells, nie straciła ani jednego seta, a jedynym trudniejszym meczem był dla niej ćwierćfinał z Sarą Errani. Williams natomiast zdążyła stracić w Sony Open Tennis seta (w czwartej rundzie z Dominiką Cibulkovą), a następnie stoczyć zacięte dwusetowe spotkanie z Na Li.

2010 – Wimbledon – czwarta runda: Serena Williams – Maria Szarapowa 7:6(9), 6:4
2008 – Charleston – ćwierćfinał: Serena Williams – Maria Szarapowa 7:5, 4:6, 6:1
2007 – Miami – czwarta runda: Serena Williams – Maria Szarapowa 6:1, 6:1
2007 – Australian Open – finał: Serena Williams – Maria Szarapowa 6:1, 6:2
2005 – Australian Open – półfinał: Serena Williams – Maria Szarapowa 2:6, 7:5, 8:6
2004 – Los Angeles – finał: Maria Szarapowa – Serena Williams 4:6, 6:2, 6:4
2004 – Wimbledon – finał: Maria Szarapowa – Serena Williams 6:1, 6:4
2004 – Miami – czwarta runda: Serena Williams – Maria Szarapowa 6:4, 6:3

Przed nami czternasty pojedynek pomiędzy Sereną Williams i Marią Szarapową. Historia ich meczów pokazuje, że faworytka dzisiejszego finału może tylko jedna – 31-letnia Amerykanka wygrała bowiem aż 11 z 13 spotkań. Czy Rosjanka zdoła nawiązać do pamiętnych zwycięstw z 2004 roku, kiedy to pokonała Serenę w finale Wimbledonu i w finale mistrzostw WTA?