Kuala Lumpur: Mattek-Sands lepsza od turniejowej dwójki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Bethanie Mattek-Sands pokonała 7:5, 6:2 rozstawioną z „dwójką” Su-Wei Hsieh w ćwierćfinale turnieju WTA w Kuala Lumpur. Tym samym najwyżej notowaną półfinalistką jest Anastazja Pawliuczenkowa, która 6:2, 6:0 wygrała z Ashleigh Barty.

Poprzedni sezon był dla Mattek-Sands strasznie nieudany. Ciągłe problemy zdrowotne sprawiły, że notowana niegdyś w czołowej trzydziestce rankingu WTA Amerykanka wypadła poza drugą setkę. Teraz ekscentryczna 27-latka wydaje się wracać do formy. W Kuala Lumpur pokonała już trzy rywalki, a zwycięstwo nad notowaną na 25. miejscu Su-Wei Hsieh może wzbudzać spore nadzieje. Mattek-Sands wygrała 7:5, 6:2, uzyskując w meczu 5 breaków i serwując 5 asów.

Hsieh to bardzo utalentowana zawodniczka – przyznała Mattek-Sands. – Potrafi grać szalone uderzenia. Już ci się wydaje, że wygrasz punkty, po czym ona zagrywa niesamowitego winnera. Byłam na to przygotowana i myślę, że wygrałam, gdyż grałam ofensywnie.

O finał Mattek-Sands zagra z Anastazją Pawliuczenkową. Rozstawiona z „trójką” Rosjanka pokonała gładko wschodzącą gwiazdę z Australii, Ashleigh Barty. W ciągu zaledwie 58 minut 21-latka z Samary triumfowała 6:2, 6:0.

To był mój najlepszy mecz w tym turnieju – powiedziała Pawliuczenkowa. – Bardzo się cieszę ze swojego występu.

Drugą parę półfinałową tworzą Ayumi Morita i Karolina Pliskova. Rozstawiona z „czwórką” Japonka miała nadspodziewanie dużo problemów z tajską kwalifikantką, Luksiką Kumkhum. 22-latka z Oty zmarnowała w pierwszej partii dwie piłki setowe i przegrała ją 6:7(7). Później grała już skuteczniej, triumfowała w kolejnych setach do czterech i do jednego, ale przez niepowodzenie w secie otwarcia spędziła na korcie ponad 2 godziny.

Natomiast 20-letnia Czeszka pozostaje tenisistką, która w BMW Malaysian Open nie straciła jeszcze seta. W piątek pokonała 7:5, 6:1 Patricię Mayr-Achleitner. Dla Karoliny Pliskovej to pierwszy półfinał w cyklu WTA.

Ćwierćfinały singla:
Bethanie Mattek-Sands (USA, WC) – Su-Wei Hsieh (Tajwan, 2) 7:5, 6:2
Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 3) – Ashleigh Barty (Australia) 6:2, 6:0
Ayumi Morita (Japonia, 4) – Luksika Kumkhum (Tajlandia, Q) 6:7(7), 6:4, 6:1
Karolina Pliskova (Czechy) – Patricia Mayr-Achleitner (Austria) 7:5, 6:1

Półfinał debla:
S. Aoyama, K.C. Chang (Japonia, Tajwan, 2) – K. Pliskova, K. Pliskova (Czechy) 6:2, 6:1

Ćwierćfinały debla:
J. Husarova, S. Zhang (Słowacja, Chiny, 1) – M. Domachowska, A. Rosolska (Polska) 6:1, 3:6, 11-9
L. Kumkhum, E. Sema (Tajlandia, Japonia) – R. Fujiwara, S. Zheng (Japonia, Chiny, 4) 5:7, 6:3, 16-14