Zwycięskie otwarcie Wiktorii Azarenki

/ Anna Wilma , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: tennis.com.au

Białoruska tenisistka Wiktoria Azarenka pokonała Japonkę Ai Sugiyamę w pierwszej rundzie turnieju gry pojedynczej tenisistek, rozgrywanego w australijskim Gold Coast. Złote Wybrzeże nie przyniosło szczęścia swoim zawodniczkom, Christina Wheeler odpadła w ostatniej rundzie eliminacji, a Casey Dellacqua i Trudi Musgrave nie sprostały w konkurencji deblistek Nadii Pietrowej i Jelenie Wiesninie.

Wiktoria Azarenka, mistrzyni US Open w grze mieszanej, a do niedawna czołowa juniorka świata wygrała z Ai Sugiyamą po dwóch krótkich setach. Inicjatywa od początku należała do osiemnastoletniej tenisistki z Mińska, która najwyraźniej nie miała ochoty spędzać więcej czasu na korcie, zewsząd otaczana gorącymi promieniami australijskiego słońca. Mimo najszczerszych chęci Japonki, by nieco przedłużyć mecz, gdy Azarenka wygrała szóstego gema w drugim secie, a Sugiyama miała dopiero trzy na koncie, sędzia ogłosił "Gem, set, mecz Azarenka" i zwycięstwo nastolatki stało się faktem. Wiktoria jest obecnie dwudziestą szóstą tenisistką kuli ziemskiej. Jej kolejną rywalkę wyłoni spotkanie pomiędzy Węgierką Agnes Szavay a jedną z czterech kwalifikantek.

Nieco więcej problemów w pierwszej rundzie turnieju głównego miała tenisistka izraelska, Shahar Peer, rozstawiona z numerem piątym. Trafiła od razu na Amerykankę Julie Ditty, która – przypomnijmy – zabłysnęła w ostatnich zawodach WTA w poprzednim sezonie w kanadyjskim Quebec City, dochodząc do półfinału. Wówczas przegrała z Ukrainką Julią Wakulenko. Jednak w Gold Coast jej umiejętności na niewiele się zdały w porównaniu z doświadczeniem Peer, która poniosła porażkę w pierwszej partii. W dwóch następnych setach spotkania oddała rywalce tylko dwa gemy. W meczu o ćwierćfinał zagra z Hiszpanką Lourdes Dominguez Lino lub kwalifikantką.

Spotkanie Słowaczki Dominiki Cibulkovej z Francuzką Virginie Razzano zostało przerwane przy stanie 1:0 na korzyść tenisistki słowackiej.

Ostatnie mecze kwalifikacyjne wyłoniły cztery zawodniczki, które zajmą pozostałe wolne miejsca w głównej drabince turnieju. Najlepsza spośród nich, Ukrainka Olga Sawczuk, wyeliminowała w decydującej rundzie Brytyjkę Anne Keothavong po trzysetowej walce. Szwajcarka Timea Bacsinzsky pokonała Australijkę Christinę Wheeler, Niemka Julia Schruff wygrała z Ukrainką Julianą Fedak, a Rosjanka Alisa Klejbanowa okazała się lepsza od Chinki Jie Zheng.