Fed Cup: Włoszki uciekły spod noża

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Amerykanki były bliskie niespodziewanego pokonania Włoszek w ćwierćfinale Pucharu Federacji. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego zdołały jednak odrobić straty i dzięki niezawodnym deblistkom zwyciężyły 3:2.

Kiedy okazało się, że Amerykanki wystąpią w ćwierćfinale Fed Cup bez sióstr Williams, wydawało się, że Włoszki nie powinny mieć większych problemów z awansem do półfinału. Tymczasem dopiero rzutem na taśmę podopieczne Corrado Brazzuttiego wywalczyły przepustkę do najlepszej czwórki turniej.

W sobotę obie drużyny podzieliły się punktami, ale niedziela zdecydowanie lepiej zaczęła się dla USA. Świetnie dysponowana Varvara Lepchenko w dwóch setach rozprawiła się z Sarą Errani. W następnym meczu szanse Włoszek na awans uratowała Roberta Vinci, która straciła seta w starciu z Jamie Hampton, ale w ostatecznym rozrachunku okazała się wyraźnie lepsza od rywalki. Decydujący punkt dla drużyny z Półwyspu Apenińskiego zdobyły deblistki. Errani i Vinci, które niedawno sięgnęły po triumf w Australian Open, nie dały najmniejszych szans Lepchenko i Liezel Huber.

Żadnych problemów z awansem do najlepszej czwórki Fed Cup nie miały za to Czeszki. Podopieczne Petra Pali w sobotę wywalczyły dwupunktowe prowadzenie w starciu z Australią, a w niedzielę decydujący o awansie cios zadały już w pierwszym meczu.

Mecz Petry Kvitovej z Samanthą Stosur był najbardziej emocjonującym starciem czesko-australijskiej rywalizacji. Tenisistka z BRisbane wygrała pierwszą partię, a w drugiej miała piłkę meczową przy wyniku 5:4, ale Czeszka zdołała się wybronić. Kvitova sięgnęła po triumf w tiebreaku, a następnie była wyraźnie lepsza w decydującym secie, dzięki czemu zapewniła drużynie awans. Pojedynek deblistek (także wygrany przez gospodynie) nie miał już znaczenia dla losów rywalizacji.

Czeskie i Włoskie tenisistki są liderkami rankingu ITF, a zatem należy spodziewać się, że ich spotkanie będzie ozdobą półfinałów Pucharu Federacji.

Czechy – Australia (Ostrava, kort twardy, hala) 4-0
Petra Kvitova – Jarmila Gajdosova 7:6(2), 6:3
Lucie Safarova – Samantha Stosur 7:6(6), 7:6(4)
Petra Kvitova – Samantha Stosur 2:6, 7:6(3), 6:4