Fed Cup: Słowacja z Rosją w półfinale

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Reprezentacje Słowacji i Rosji zdołały awansować do półfinału Fed Cup i za kilka miesięcy zagrają przeciwko sobie o finał turnieju. Bohaterkami niedzielnych spotkań były Jana Cepelova i Jelena Makarowa.

Serbki, które w sobotę mogły mówić o ogromnym szczęściu (gdyby Dominika Cibulkova nie doznała kontuzji, najprawdopodobniej przegrywałyby już ze Słowaczkami 0:2), w niedzielę największe nadzieje wiązały z występem Bojany Jovanovski, która mierzyła się z zajmującą 98. miejsce w rankingu WTA Tour Cepelovą. Reprezentantka gospodarzy była zdecydowaną faworytką, ale zamiast pewnie zwyciężyć, stoczyła trzysetowy, trwający blisko trzy i pół godziny dreszczowiec, który ostatecznie padł łupem niżej notowanej tenisistki.

Jovanovski wygrała pierwszą partię 7:5, a w drugiej prowadziła już 5:4, ale 19-letnia Słowaczka zdołała odrobić straty. Trzeci set, podobnie jak dwa pierwsze, pełen był zwrotów akcji (w całym meczu zawodniczki przełamywały się aż 21-krotnie!), ale ostatecznie nieznacznie lepsza była Cepelova, która po trzech godzinach i 21 minutach walki zwyciężyła 5:7, 7:5, 11:9. Niedługo później decydujący o wygranej punkt zdobyła doświadczona Daniela Hantuchova, która pewnie pokonała Vesnę Dolonć.

Niedzielna rywalizacja Rosjanek z Japonkami zaczęła się po myśli Azjatek, które za sprawą bardzo dobrze dysponowanej Ayumi Mority (wygrała oba singlowe pojedynki) wyszły na prowadzenie 2:1. Potem jednak do głosu doszły reprezentantki gospodarzy – za sprawą znakomicie spisującej się dzisiaj Makarowej najpierw odrobiły straty, a następnie wywalczyły awans.

Zajmująca 20. miejsce w rankingu WTA Tour Rosjanka w dwóch setach rozprawiła się z doświadczoną Kimiko Date-Krumm, a w meczu decydującym o awansie przyczyniła się do zdobycia kluczowego punktu. Makarowa i Jelena Wiesnina pewnie pokonały Moritę i Misaki Doi, w nieco ponad godzinę zwyciężając 6:2, 6:2, dzięki czemu uradowały moskiewską publiczność i zapewniła swojej drużynie miejsce w najlepszej czwórce turnieju.

Rosjanki i Słowaczki spotkają się w półfinale tegorocznej edycji Fed Cup. Wybór lokalizacji należy do tenisistek Sbornej.

Rosja – Japonia (Moskwa, kort twardy, hala) 3-2
Maria Kirilenko – Kimiko Date-Krumm 7:6(3), 6:4
Jekatarina Makarowa – Ayumi Morita 2:6, 2:6
Jelena Wiesnina – Ayumi Morita 4:6, 1:6
Jekatarina Makarowa – Kimiko Date-Krumm 6:1, 6:1
J. Makarowa, J. Wiesnina – M. Doi, A. Morita 6:2, 6:2

Serbia – Słowacja (Nisz, kort twardy, hala) 1-3
Bojana Jovanovski – Daniela Hantuchova 5:7, 2:6