Fed Cup: Czeszki o krok od półfinału

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Czeszki wygrały oba piątkowe single z Australijkami, dzięki czemu tylko jedna wygrana dzieli je od półfinału Fed Cup. Pierwszy dzień zmagań Włoszek z Amerykankami zakończył się remisem.

Broniące tytuły tenisistki z Czech bardzo udanie rozpoczęły tegoroczną rywalizację w Grupie Światowej Pucharu Federacji. Podopieczne Petra Pali wygrały oba singlowe pojedynki, nie tracąc przy tym ani jednego seta.

Pierwszy punkt dla ubiegłorocznych triumfatorek zdobyła Petra Kvitova, najwyżej notowana czeska tenisistka. Mistrzyni Wimbledonu z 2011 roku pokonała Jarmilę Gajdosovą 7:6(2), 6:3. Znacznie więcej emocji przyniósł drugi piątkowy pojedynek, w którym zmierzyły się Lucie Safarova i Samantha Stosur. Tenisistki stoczyły długi i zacięty bój, którego losy decydowały się w dramatycznych końcówkach setów. Po ponad dwu i półgodzinnym boju Safarova zwyciężyła 7:6(6), 7:6(4).

Remisem zakończył się pierwszy dzień rywalizacji Włoszek z Amerykankami, choć niewiele brakowało, by faworyzowane Europejki zdobyły oba punkty. Na rozstrzygnięcie toczonej w Rimini rywalizacji trzeba będzie jeszcze poczekać.

Pierwszy punkt dla Włoch zdobyła Sara Errani. Ubiegłoroczna finalistka Rolanda Garrosa bardzo pewnie pokonała Jamie Hampton, zwyciężając 6:2, 6:1. Niewiele brakowało, by kolejny punkt dorzuciła Roberta Vinci. Deblowa partnerka Errani przegrywała już z Varvarą Lepchenko 1:5 w trzecim secie, ale zdołała odrobić straty. W nerwowej końcówce lepsza była jednak Amerykanka, która 6:2, 4:6, 5:7 i doprowadziła do remisu.

Czechy – Australia (Ostrava, kort twardy, hala) 2-0
Petra Kvitova – Jarmila Gajdosova 7:6(2), 6:3
Lucie Safarova – Samantha Stosur 7:6(6), 7:6(4)

Włochy – USA (Rimini, kort ziemny, hala) 1-1
Sara Errani – Jamie Hampton 6:2, 6:1
Roberta Vinci – Varvara Lepchenko 6:2, 4:6, 5:7