Australian Open: Azarenka z Li w finale

Wiktoria Azarenka wygrała ze Slone Stephens 6:1, 6:4 i zapewniła sobie drugi z rzędu awans do finału Australian Open. O obronę tytułu Białorusinka zagra z Na Li.

To z pewnością nie był najpiękniejszy mecz tegorocznego Australian Open, ale za to dużą dramaturgią w końcówce. Pierwszy set to kilka zaciętych gemów na przewagi, jednak praktycznie za każdym razem górą była liderka rankingu, która wygrała tą partię 6:1.

Dużo bardziej zacięty był set drugi – w dużym stopniu ze względu na słabszą dyspozycję obrończyni tytułu i jej pewne problemy zdrowotne. W trzecim gemie (przy 2:0) Azarenka poczuła ból w lewej nodzę, co wyraźnie miało wpły na jej postatwę przez kilkanaście kolejnych minut. Stephens zdołała doprowadzić do stanu 2:2, jednak zaraz przegrała kolejne dwa gemy.

Niezwykła dramaturgia i festiwal błedów miały miejsce, gdy Azarenka serwowała przy stanie 5:3. Białorusinka zmarnowała pięć meczboli (w tym dwa przy 40-15) i dała się po raz drugi w meczu przełamać. Następnie liderkara rankingu skorzystała z pomocy medycznej i na ok. dziesięć minut opuściła kort! Trudno na razie powiedzieć jakie były tego przyczyny.

Faktem jest, że Stephens szansy nie wykorzystała. Amerykanka miała przy swoim podaniu piłkę na 5:5, ale do wyrównania nie doszło. Wiktoria Azarenka wykorzystała szóstego meczbola.

19-letnia Sloane Stephens odnotowała oczywiście swój największy sukces w karierze, ale dzisiejszy mecz pokazał, że na wielkoszlemowy finał nie jest jeszcze gotowa. O Azarence przez cały turniej mówi się, iż nie jest w swojej najlepszej dyspozycji. Z jednej strony dzisiejszy mecze to potwiedził, z drugiej w sobotę to ona wystąpi w finale Australian Open.

Poniżej zapis relacji tekstowej z tego spotkania. Przed nami dzisiaj jeszcze pierwszy półfinał mężczyzn. O godzinie 9:30 na Rod Laver wyjdą Novak Djoković i David Ferrer. My oczywiście zapraszamy na relację live!

6:4 Prowadziła Stephens 40:30 by przegrać trzy kolejne punkty i następnie cały mecz. Przy meczbolu (szóstym) Amerykanka wyrzuciła minimalnie piłkę na aut. Niezbyt piękny mecz, ale dramaturgia w końcówce potężna.

7:18 Wrcamy do gry, Amerykanka serwuje nowymi piłkami.

7:16 Azarenki wciąż nie ma na korcie. Stephens siedzi spokojnie i czeka.

Co jeszcze wydarzy się w tym meczu?
""
(źródło: AFP)

Pomoc medyczna w meczu dla Azarenki, która opuściła kort centralny! Nie wiadomo na razie dokładnie o co chodzi. Dramaturgia spotkania rośnie.

5:4 Stephens wybroniła najpierw meczbola przy 15-40, po dłuższej wymianie zmuszając Białorusinkę do błedu; przy drugiej piłce meczowej sytuacja się powtórzyła. Przy równowadze fatalny błąd popełniła Amerykanka (mając "wykładkę" wyrzuciła forhend na aut). Przy trzeciej piłce meczowej bardzo duży błąd z forhendu Azarenki. Sloane w końcu udało doprowadzić się do break pointu. Zmarnowała go jednak Amerykanka zepsutym returnem. Obrończyni tytułu zdołała doporwadzić do czwartego meczbola, przy którym zagrała piłkę w pół kartu prosto w siatkę! Był i piąty meczbole i ponownie błąd z forhendu Azarenki (tym razem minimalny). Następnie to Stephens zmarnowała drugi break point w gemie. Amerykanka doporwadziła do trzeciej okazji na przełamanie, wykorzystując go forhendem po linii. Gem trwał blisko dwanaście minut i okazał się niezwykle emocjonującą rozgrywką. Gramy dalej!

5:3 Pomoc kibiców nie pomogła. Stephens przegrywa gema do 15 (po trzech błędach własnych i jednej dobrej ofensywnej akcji Amerykanki). Liderka rankingu będzie serwować na wygranie meczu.

Praktycznie cała publiczność na Rod Laver Arena gorąco wspiera Sloane Stephens (niestety momentami wyraża się to niegrzecznym zachowaniem w stosunku do Wiktorii Azarenki).

4:3 Obroniła Azarenka świetnym serwisem break point i zdołała następnie doprowadzić do przewagi (Stephens pod dłuższej wymianie zagrała w siatkę). Niespodziewanie w tym momencie Azarenka odnootwała dwa podwójne błędy (łącznie trzy miały miejsce w tym gemie), a następnie wyrzuciła bekhend na aut. Liderka rankingu wściekła po tym gemie, zaś Amerykanka otrzymała niespodziewany prezent w postaci szany na powrót w meczu.

4:2 W tym gemie Białorusinka poruszała się znów bardzo sprawnie, a u Stephens wróciły seryjne błędy. Amerykanka przy własnym podaniu nie przegała punktu. Wysoce prawdopodobne, że gem ten rozstrzygnął losy meczu.

3:2 Ważny gem dla Azarenki. Było 15-30, ale wspomagając się serwisem Białorusinka wygrała trzy kolejne punkty. Widać jednak cały czas, że noga nie jest w pełni sprawna. Co prawda nie jest to ból uniemożliwający grę, to jednak różnie może nam się rozwinąc sytuacja w dalszej fazie meczu.

2:2 Stephens wraca do gry, a z nogą Białorusinki chyba nie wszystko jest w porządku. Gem wygrany przez Amerykankę do 30 i duży znak zapytania jak dalej potoczy się ten mecz.

2:1 Było 0-30, a do tego po drugiej piłce pojawił się jakiś ból w lewej nodze Azarenki. Liderka rankingu zdołała wygrać trzy kolejne punkty, ale przy piłce gemowej popełniła stosunkowo prosty niewymuszony błąd. Od równowagi Stephens wygrała dwa kolejne punkty i odrobiła stratę przełamania. Miejmy nadzieję, że ze zdrowiem Białorusinki wszystko w porządku.

2:0 Stephens od 15-40 obroniła dwa break pointy (najpierw ładną akcją przy siatce, a następnie wygrywającym serwisem), ale po chwili nie wykorzystała własnej przewagi (duży błąd z forhendu). Azarenka doprowadziła do trzeciego break pointa, przy którym Amerykanka zanotowałą kolejny niewymuszony błąd. Nic nie wskazuje na nagły zwrot wydarzeń.

1:0 Gem wygrany do 15 przez Azarenkę. Stephens na razie bezranda i do tego chyba także mocno zmęczona trudami całego turnieju.

Azarenka nie daje na razie żadnych szans młodszej rywalce:
""
(źródło: AFP)

6:1 Pierwszy set już za nami. Stephens przy 0-40 obroniła pierwszego setbola, jednak drugą szansę liderka rankingu już wykorzystała, kończąc seta precyzyjnym lobem. Pierwsza partia trwała 33 minuty.

5:1 Azarenka wygrywa własne podanie do 30. Kompletnie nie klei się ten mecz 19-letniej Amerykance, która w ładny sposób wygrała jedną piłkę w tym gemie, ale Białorusinka prezentuje znacznie bardziej wyrównaną dyspozycję. Na koniec potężnie przestrzelony forhend przez Sloane.

4:1 Kolejny dług gem przy podaniu Amerykanki. Stephens nieco szczęśliwe wybroniła break point (Azarenka pomyliła się przy próbie minięcia rywalki), ale sama nie wykorzystała dwóch przewag. Białorusinka wykorzystała drugą okazję na przełamanie i za moment serwować będzie przy stanie 4:1. Pytanie czy Stephens zdołała się jeszcze w tym spotkaniu pozbierać, czy będziemy świadkami jednostronnej konfrontacji?

3:1 Bardzo dobra gra Białorusinki i wciąż nierównoa Stephens (ale jest coraz lepiej). Liderka ranking przegrała pierwszy punkt w gemie (podwójny błąd), ale cztery kolejne zapisała na swoje konto.

Filmowa zapowiedź, relacjonowanego spotkania:

(źródło: youtube.com)

2:1 Znów prowadziła Sloane 40-15 przy swoim podaniu (po kilku bardzo ładnych zagraniach), ale ponownie zrobiła się równowaga. Amerykanka straciła jeszcz trzy kolejne szansy na skończenie gema, ale w końcu wykorzystała szóstą piłkę gemową, popisując się wspaniałym passiing shotem.

2:0
Gem wygrany na sucho przez liderkę rankingu. Azarenka wyraźnie czeka na błędy rywalki i Stephens te błędy popełnia.

1:0 Witamy podczas kolejnej relacji live z Melbourne Park. Mecz już się rozpoczął, a Stephens na starcie straciła swoje podanie. 19-letnia Amerykanka prowadziła 40-15, tracąc cztery kolejne punkty. Nerwowy początek ze strony amerykańskiej nastolatki.