Australian Open: Szarapowa w półfinale

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

W drodze do półfinału Australian Open Maria Szarapowa straciła zaledwie 9 gemów. W ćwierćfinale nie dała szans Jekaterinie Makarowej, w nieco ponad godzinę zwyciężając 6:2, 6:2.

Wtorkowy pojedynek Rosjanek był ich piątą konfrontacją. Cztery wcześniejsze padły łupem wyżej notowanej i bardziej utytułowanej Szarapowej. Czterokrotna triumfatorka imprez wielkoszlemowych ostatnie starcie z Makarową wygrała przed rokiem podczas… Australian Open. Wówczas zwyciężyła 6:2, 6:3. W tegorocznej edycji turnieju oddała rodaczce jednego gema mniej.

Mimo że przez większość ćwierćfinału Szarapowa przeważała bardzo wyraźnie, to jego początek był wyrównany. Zawodniczki najpierw pewnie wygrały swoje podania, a następnie przełamały się wzajemnie. Od stanu 2:2 przewaga faworytki zaczęła być jednak coraz widoczniejsza. Bardziej doświadczona z Rosjanek grała agresywniej od rodaczki, a przy tym popełniała mniej niewymuszonych błędów. W efekcie po 31 minutach zwyciężyła 6:2.

Następna partia rozpoczęła się od maratońskiego gema, w którym tenisistki rozegrały aż 15 punktów. Górą ostatecznie była Szarapowa, która wykorzystała piątego breakpointa i wyszła na prowadzenie. Do końca seta Rosjanka znakomicie serwowała – wygrała 93% punktów po trafionym pierwszym podaniu – i sukcesywnie przybliżała się do wygranej. Po 66 minutach rywalizacji dopięła swego, zwyciężyła 6:2, 6:2 i awansowała do półfinału Australian Open.

Szarapowa po raz szósty zdołała dotrzeć do półfinału zmagań w Melbourne. Wcześniej ta sztuka udawała jej się w latach 2005-2008 oraz 2012. O wejście do finału, a zarazem o powtórzenie swojego ubiegłorocznego osiągnięcia zagra z Chinką Na Li, która w ćwierćfinale uporała się z Agnieszką Radwańską.