Australian Open: Stosur i Cibulkova za burtą

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: australianopen.com/własne, foto: AFP

Samantha Stosur zakończyła swój występ w Australian Open, przegrywając w 2. rundzie turnieju z Jie Zheng 4:6, 6:1, 5:7. Z imprezą pożegnała się także Dominika Cibulkova, która doznała zaskakującej porażki z kwalifikantką Walerią Sawinycz.

Stosur, triumfatorka US Open z 2011 roku, obiecywała przed turniejem, że w tym roku spisze się w Melbourne lepiej niż dotychczas. Rozstawiona z „dziewiątką” Australijka zapewniała, że stać ją nawet na zwycięstwo w rodzimym turnieju. Już w trzecim dniu imprezy okazało się, że się myliła.

Australijka jeszcze ani razu nie przebrnęła 4. rundy zmagań w Melbourne, i nie uczyni tego także w tym roku. Stosur już w drugim pojedynku w zawodach musiała uznać wyższość Jie Zheng.

Chinka (w 2010 r. dotarła do półfinału Australian Open) zajmuje obecnie 40. miejsce w rankingu WTA Tour, ale w starciu z faworytką gospodarzy udowodniła, że jej potencjał jest znacznie większy. W potyczce ze znacznie silniejszą fizycznie Stosur regularnie popisywała się szybkością i doskonałą grą w obronie, dzięki czemu umiejętnie przeciwstawiała się ofensywie Australijki. Ostatecznie po dwóch godzinach i 42 minutach wyczerpującej walki okazała się nieznacznie lepsza od faworytki – zwyciężyła 6:4, 1:6, 7:5 i awansowała do 3. rundy turnieju.

Do jeszcze większej niespodzianki doszło w innym środowym meczu, a konkretniej – w pojedynku Dominiki Cibulkovej z Walerią Sawinycz. Słowaczka, która odnotowała już w tym roku kilka znakomitych wyników (pokonała m.in. Angelique Kerber, Sarę Errani czy Petrę Kvitovą), była zdecydowaną faworytką starcia z zajmującą 159. miejsce w rankingu WTA Tour Rosjanką.

Ciblukova prowadziła grę przez większość dwusetowego, lecz bardzo wyczerpującego meczu, ale posiadanie inicjatywy nie dawało jej korzyści, ponieważ psuła mnóstwo uderzeń (zanotowała aż 57 niewymuszonych błędów). Sawinycz grała bezpieczniej i zdecydowanie rozważniej. Rosjanka pierwszą, trwającą niemal półtorej godziny partię wygrała po emocjonującym tiebreaku, a do zwycięstwa w następnym secie przyczyniły się 4 przełamania serwisu rywalki. Po dwóch godzinach i 12 minutach gry kwalifikantka zwyciężyła 7:6(6), 6:4 i awansowała do 3. rundy Australian Open, odnotowując największy sukces w karierze.

Jie Zheng (Chiny) – Samantha Stosur (Australia, 9) 6:4, 1:6, 7:5
Waleria Sawinycz (Rosja, Q) – Dominika Cibulkova (Słowacja, 15) 7:6(6), 6:4