Luksemburg: 44. tytuł Venus Williams

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Venus Williams pokonała Monicę Niculescu 6:2, 6:3 w finale turnieju w Luksemburgu. Amerykanka zdobyła 44. singlowy tytuł w karierze.

32-letnia Williams rozgrywa najgorszy sezon od 1996 r. Podczas gdy jej młodsza siostra, Serena, wygrywa większość najważniejszych imprez w cyklu (sięgnęła już po zwycięstwa m.in. w Wimbledonie, Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i US Open), ona stale obniża loty i spada w rankingu. Do zmagań w Luksemburgu przystępowała jako 102. rakieta świata i mało kto przypuszczał, że stać ją jeszcze na rozegranie całego turnieju na wysokim poziomie.

Amerykanka zaś z każdym pojedynkiem prezentowała się lepiej, a najlepszy mecz prawdopodobnie rozegrała w finale. Mierząc się z Niculescu, której udział w decydującym o tytule spotkaniu był nie mniejszą niespodzianką, pokazała wiele zagrań, z których słynęła przed laty, i w znakomitym stylu rozprawiła się z rumuńską rywalką.

Williams od początku spotkania narzucała swoje warunki gry, dzięki czemu po kilkunastu minutach walki prowadziła już 3:0. Rumunkę stać było jedynie na wygranie dwóch własnych gemów serwisowych – z mocnym podaniem Amerykanki zupełnie sobie nie radziła. W efekcie seta otwarcia zgarnęła Williams, zwyciężając 6:2.

Druga partia była bardziej wyrównana, a Niculescu udało się nawet wygrać gema przy serwisie Amerykanki. Siedmiokrotna triumfatorka imprez wielkoszlemowych zdołała jednak ponownie przejąć inicjatywę i od połowy seta to ona rozdawała karty. Dzięki temu po godzinie i 24 minutach walki wygrała 6:2, 6:3 i sięgnęła po tytuł.

Zwycięstwo w Luksemburgu dało Williams 44. singlowy triumf w karierze. Jest to zarazem pierwsze turniejowe zwycięstwo Amerykanki od lutego 2010 r., kiedy to okazała się bezkonkurencyjna w Acapulco. Williams może także liczyć na znaczny awans w rankingu WTA Tour.