Pekin: jednostronny finał dla Azarenki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Wiktoria Azarenka wygrała turniej China Open w Pekinie. W finale 23-letnia Białorusinka okazała się wyraźnie lepsza od Marii Szarapowej, triumfując 6:3, 6:1. Dla Azarenki to 13. tytuł w karierze.

W finałowym starciu liderka rankingu WTA była po prostu za mocna dla wiceliderki. Azarenka grała nie tylko mocno, ale również regularnie i mądrze. Nie da się tego powiedzieć o Szarapowej, która walcząc sama ze sobą, nie mogła utrzymać piłki w korcie. W całym spotkaniu popełniła aż 39 niewymuszonych błędów. W obliczu tak wielu pomyłek wynik finału nie mógł być inny. Losy pierwszej odsłony w zasadzie rozstrzygnęły się po kwadransie gry, gdyż Azarenka szybko objęła prowadzenie 4:0. Szarapowa podjęła próbę odrabiania strat, ale okazała się ona nieskuteczna i 23-letnia Białorusinka zwyciężyła 6:3. Druga odsłona przebiegała według podobnego scenariusza. Dojrzalej grająca Azarenka skutecznie punktowała Rosjankę, która na tablicy wyników zaistniała, i to nie bez problemu, dopiero przy stanie 5:0 dla pierwszej rakiety świata. Po 1 godzinie i 27 minutach gry Wika zakończyła spotkanie, triumfując w drugim secie 6:1.

Naprawdę się cieszę, że w końcu osiągnęłam tu dobry wynik. Grałam tu przez cztery kolejne lata i w końcu mogłam pokazać dobrą grę i zdobyć tytuł – przyznała Azarenka. – Ciężko pracowałam i dzisiaj przyniosło to efekt. Ten tydzień jest dla mnie niesamowity.

Dla Azarenki to już 13. tytuł w cyklu WTA. Cztery z nich wywalczyła w tym sezonie, ale po raz ostatni triumfowała w marcu na kortach w Indian Wells (wcześniej wygrywała w Sydney, Australian Open i Doha). Białorusinka potwierdziła również swoją wyższość nad Marią Szarapową. W tym sezonie pokonywała ją trzykrotnie (finały Australian Open i Indian Wells oraz półfinał US Open). Przegrała jedynie walkę o tytuł na mączce w Stuttgarcie.

Wygranie turnieju China Open znacznie przybliżyło Azarenkę do zakończenia sezonu na pozycji liderki rankingu WTA.