Kanton: Hsieh rywalką Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Su-Wei Hsieh będzie rywalką Urszuli Radwańskiej w półfinale turnieju WTA w Kantonie. 26-letnia Tajwanka zajmuje obecnie 53. miejsce w światowym rankingu, a w chińskiej imprezie nie straciła jeszcze seta. W ćwierćfinale pokonała 6:3, 6:0 Mathilde Johannson. Drugą parę tworzą Laura Robson i Sorana Cirstea.

Dla Hsieh ostatnie miesiące nie były zbyt udane. W zawodowym cyklu ostatni mecz wygrała podczas Wimbledonu. Przed tygodniem wygrała jednak turniej ITF w Ningbo (100 tysięcy dolarów w puli nagród), a w tym świetnie radzi sobie w Kantonie. Do półfinału awansowała bez straty seta, a w ostatnim spotkaniu pewnie pokonała Mathilde Johansson. 26-letnia Tajwanka uzyskała w tym meczu aż pięć przełamań i tylko raz straciła własne podanie, triumfując ostatecznie 6:3, 6:0.

Ula Radwańska nie grała jeszcze nigdy z Su-Wei Hsieh. Tajwanka zajmuje aktualnie najwyższe w karierze, 53. miejsce w rankingu WTA. W tym sezonie wygrała również pierwszy zawodowy turniej singlowy, sięgając po tytuł w Kuala Lumpur.

Drugą parę półfinałową tworzą Laura Robson i Sorana Cirstea. Na uwagę zasługuje zwłaszcza awans 18-letniej Brytyjki, która w ostatnich tygodniach jest prawdziwym katem najlepszych chińskich tenisistek. W drodze do czwartej rundy US Open Robson wyeliminowała Na Li, a w Kantonie odprawiła już dwie reprezentantki gospodarzy. W drugiej rundzie łatwo poradziła sobie z Jie Zheng, a w czwartkowym ćwierćfinale wygrała z Shuai Peng. Nie było to jednak łatwe spotkanie – trwało 3 godziny i 3 minuty, co czyni je najdłuższym meczem imprezy. Brytyjka w pierwszym secie roztrwoniła prowadzenie 5:1, ale zdołała odzyskać inicjatywę w końcówce, zwyciężając 7:5. W drugiej partii w identycznym stosunku wygrała Peng. Decydująca odsłona należała jednak do Robson, która okazała się lepsza o dwa przełamania i zwyciężyła 6:2.

Dla Robson to dopiero drugi półfinał WTA w karierze. Pierwszy osiągnęła w tym sezonie w Palermo. Jej rywalką w walce o pierwszy finał będzie Sorana Cirstea. Rozstawiona z „trójką” Rumunka pokonała 6:4, 6:3 Alize Cornet.

Ćwierćfinały singla:
Urszula Radwańska (Polska, 4) – Chanelle Scheepers (RPA, 5) 6:1, 7:5
Su-Wei Hsieh (Tajwan) – Mathilde Johansson (Francja) 6:3, 6:0
Sorana Cirstea (Rumunia, 3) – Alize Cornet (Francja, 8) 6:4, 6:3
Laura Robson (Wielka Brytania) – Shuai Peng (Chiny, 7) 7:5, 5:7, 6:2

Ćwierćfinały debla:
J. Gajdosova, M. Niculescu (Australia, Rumunia, 1) – Z. Yan. L. Zhang (Chiny, Hongkong, WC) 6:1, 6:4
T. Tanasugarn, S. Zhang (Tajlandia, Chiny, 3) – S. Hsieh, S. Hsieh (Tajwan) 6:3, 3:6, 13-11
T. Luzhanska, S. Zheng (USA, Chiny) – S. Aoyama, K. Chang (Japonia, Tajwan) 1:6, 6:4, 14-12
X. Han, W. Liu (Chiny) – H. Chan, Y. Chan (Tajwan, 2) 5:1 i krecz