US Open: zacięty pojedynek Azarenki i Stosur

Tie break trzeciego seta zadecydował o losach pierwszego ćwierćfinału US Open. Liderka rankingu Wiktoria Azarenka pokonała obrończynię tytułu Samanthę Stosur 6:1, 4:6, 7:6(5).

Białorusinka i Australijka zmierzyły się po raz siódmy, a w sześciu wcześniejszych konfrontacjach Azarenka nie straciła nawet seta (tylko do rozstrzygnięcia jednej partii niezbędny był tie break). W tym roku spotkały się raz, w finale turnieju w Doha Białorusinka wygrała 6:1, 6:2.

Początek meczu wskazywał, iż teraz scenariusz będzie bardzo podobny. Stosur w minutę przegrała gem otwarcia przy swoim podaniu. Liderka rankingu zdążyła zapisać na swoje konto jeszcze dwa kolejne gemy, nim na kilkadziesiąt minut gra została przerwana przez opady deszczu.

Po wznowieniu rozgrywki Azarenka wygrała pierwszą partię 6:1, ale poszczególne gemy były bardziej wyrównane, co zwiastowało większe emocje. Na początku drugiej partii obie tenisistki zdobyły po przełamaniu. W siódmym gemie Stosur udało się wywalczyć jeszcze jednego breaka i przewagę tą utrzymała do końca seta.

W decydującej partii Azarenka prowadziła 3:1 i 4:2, ale Australijka za każdym razem straty odrabiała i o wszystkim zadecydować musiał tie break. To była już prawdziwa gra nerwów. Białorusinka wygrała cztery pierwsze punkty, trzy kolejne zapisała na swoje konto Stosur. Przy stanie 5:3 pochodząca z Mińska tenisistka zrobiła podwójny błąd, a po chwili Australijka doprowadziła do stanu 5:5. Kolejne dwie piłki wygrała jednak Azarenka i to ona mogła się cieszyć z triumfu w tym dramatycznym spotkaniu.

Dla Wiktorii Azarenki był to pierwszy w karierze występ w ćwierćfinale US Open. W swoim pierwszym półfinale na kortach Flushing Meadows zagra z Marią Szarapową lub Marion Bartoli.

Ćwierćfinał singla:
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) – Samantha Stosur (Australia, 7) 6:1, 4:6, 7:6(5)