US Open: Clijsters wygrywa z 16-letnią debiutantką

/ Michał Jaśniewicz , źródło: usopen.org/własne, foto: AFP

Wiktoria Azarenka, Kim Clijsters, Samantha Stosur, Petra Kvitova i Maria Szarapowa bez straty seta awansowały do drugiej rundy US Open.

W pierwszym spotkaniu sesji wieczornej Kim Clijsters, pomimo nerwowego początku, pokonała Victorię Duval 6:3, 6:1. Grająca z „dziką kartą” Amerykanka 30 listopada skończy 17 lat i jest najmłodszą zawodniczką w turnieju głównym US Open. Nastolatka mecz z utytułowaną Belgijką rozpoczęła niespodziewanie od wygrania trzech pierwszych gemów, ale od tego moment Clijsters zdołała opanować sytuacje na korcie i wygrała całe spotkanie w 51 minut.

Dla Victorii Duval mecz na korcie im. Arthura Ashe’a był w ogóle pierwszym pojedynkeim w rozgrywkach WTA Tour w karierze.

Nie grałam swojego pierwszego spotkania w tourze na tak ogromnym stadionie. Pamiętam sytuację, gdy jako młoda dziewczyna grałam ze Steffi na Wimbledonie, a ona była moim wielkim idolem – stwierdziła Clijsters, która po US Open kończy karierę. – Rozmawiałam z Vicotrią przed meczem. To miłe móc odczuwać atmosferę z jej punkt widzenia. Powiedziałam jej, że bycie na tym korcie to dla niej wielka szansa. Myślę, że wiele się z tego nauczyła i zmierzam obserwować jej dalszy rozwój kariery.

Co ciekawe po meczu to była liderka rankingu poprosiła 16-letnią Amerykankę o pamiątkowe zdjęcie. – Ona poprosiła mnie o pamiątkowe zdjęcie, a to ja powinnam poprosić ją o takie zdjęcie – zdradziła Duval. – Ona jest moim idolem. Czuję się najszczęśliwszą 16-latką na świecie. Byłam naprawdę zdenerwowana, wariowałam. Byłam tak bardzo podekscytowana, że nie jestem w stanie tego opisać.

W drugiej rundzie Kim Clijsters znów przyjdzie zmierzyć się z nastolatką – 18-letnią Laurą Robson. Brytyjka pokonała w I rundzie reprezentantkę gospodarzy 17-letnią Samanthę Crawford 6:3, 7:6(6).

Tylko jednego gema w swoim inauguracyjnym spotkaniu straciła Wiktoria Azarenka. Liderka rankingu pokonała w pięćdziesiąt minut Aleksandrę Panową 6:0, 6:1. Białorusinka pomimo, że straciła w meczu tylko jednego gema, to popełniła 5 podwójnych błędów i odnotowała 11 niewymuszonych błędów.

Z dobrej strony zaprezentowała się również w pierwszym dniu turnieju Maria Szarapowa. Rosjanka krótkimi momentami miała problemy z koncentracją i utrzymaniem wysokiego poziomu gry, ale pewnie pokonała Melindę Czink 6:2, 6:2. Dla Szarapowej było to pierwsze spotkanie od finału Igrzysk Olimpijskich.

Jestem po prostu zadowolona z powrotu do rywalizacji. Minęło kilka tygodni od tego czasu – odniosła się do swojej przerwy Rosjanka. – Pojechałam do Montrealu, trenowałam i następnego dnia miałam grać mecz. Obudziłam się jednak nie czując najlepiej, z bólem brzucha, który dokuczał mi przez kilka dni. Powiedziano mi, że potrzebuję odpoczynku.

Pierwszym spotkaniem turnieju na korcie centralnym była konfrontacja Samanthy Stosur z Petrą Martić. Chorwatka w pierwszych czterech gemach pojedynku z obrończynią tytułu nie zdołała wygrać ani jednej piłki. W dalszej fazie meczu było niewiele lepiej i Australijka pewnie wygrała 6:1, 6:1.

Trudny początek meczu zanotowała Petra Kvitova. Triumfatorka US Open Series pierwszego seta z Poloną Hercog wygrała dopiero po tie breaku 8-6, ale w drugiej partii oddała rywalce już tylko jednego gema. Leworęczna Czeszka wykorzystała w tym meczu 3 z 8 break pointów, raz tracąc własne podanie.

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) – Aleksandra Panowa (Rosja) 6:0, 6:1
Kirsten Flipkens (Belgia, Q) – Barbora Zahlavova Strycova (Czechy) 6:3, 3:6, 6:3
Casey Dellacqua (Australia) – Lesia Curenko (Ukraina, Q) 6:2, 6:3
Laura Robson (Wielka Brytania) – Samantha Crawford (USA, Q) 6:3, 7:6(6)
Lucie Hradecka (Czechy) – Anabel Medina Garrigues (Hiszpania, 27) 6:3, 6:3
Nadia Pietrowa (Rosja, 19) – Jarmila Gajdosova (Australia) 6:3, 7:6(3)
Simona Halep (Rumunia) – Iveta Benesova (Czechy) 7:5, 7:6(5)
Aleksandra Wozniak (Kanada) – Alexandra Cadantu (Rumunia) 6:0, 6:3
Lucie Safarova (Czechy, 15) – Melanie Oudin (USA, WC) 6:4, 6:0
Marion Bartoli (Francja, 11) – Jamie Hampton (USA) 6:3, 7:6(5)
Romina Oprandi (Szwajcaria) – Andrea Petkovic (Niemcy) 6:2, 7:5
Kristina Mladenovic (Francja, WC) – Marina Erakovic (Nowa Zelandia) 7:5, 6:4
Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 17) – Daniela Hantuchova (Słowacja) 6:4, 7:6(1)
Yanina Wickmayer (Belgia, 25) – Julia Glushko (Izrael, Q) 7:5, 6:2
Pauline Parmentier (Francja) – Michaella Krajicek (Holandia) 6:2, 6:4
Alize Cornet (Francja) – Nicole Gibbs (USA, WC) 7:5, 6:3
Petra Kvitova (Czechy. 5) – Polona Hercog (Słowenia) 7:6(6), 6:1