New Haven: dziewiąty turniejowy triumf Kvitovej

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Petra Kvitova pokonała Marię Kirilenko 7:6(9), 7:5 i została mistrzynią turnieju New Haven Open. Leworęczna Czeszka sięgnęła po dziewiąty singlowy tytuł w karierze.

Faworytką finału zdawała się Kvitova. Czeszka niedawno wróciła do formy, którą imponowała w zeszłym roku, co udowodniła, wygrywając turniej w Montrealu. Co więcej, w starciu z Kirilenko kierowała nią dodatkowa motywacja, albowiem Rosjanka przed kilkoma tygodniami wyeliminowała ją z turnieju olimpijskiego. Na korzyść Kirilenko przemawiał zaś korzystny bilans starć z Kvitovą – z pięciu meczów wygrała trzy.

Już na samym początku meczu stało się jasne, że nie będzie to jednostronne widowisko. Obie zawodniczki dobrze returnowały, przez co przełamanie goniło przełamanie. Ostatecznie jednak o losach partii musiał zadecydować tiebreak. W dodatkowym gemie także długo nie było jasne, na czyje konto powędruje pierwsza partia. Ostatecznie jednak większą odpornością mentalną wykazała się Kvitova, która zwyciężyła 11-9 i po ponadgodzinnej walce objęła prowadzenie w meczu.

Drugi set wyglądał zgoła odmiennie. Zdeterminowana i świetnie grająca Kirilenko zdołała uzyskać przewagę, którą sukcesywnie powiększała. Aż do stanu 5:2. Kiedy wydawało się, że za chwilę odniesienie zwycięstwo w partii, do głosu doszła Kvitova. Czeszka wygrała pięć kolejnych gemów, trzy razy przy tym przełamując Rosjankę i po dwóch godzinach i dziesięciu minutach walki sięgnęła po tytuł.

Dla 22-letniej Kvitovej był to dziewiąty turniejowy triumf w karierze. W zeszłym sezonie Czeszka zdobyła aż pięć tytułów, ale w tym roku sięgnęła dopiero po drugie zwycięstwo. Kvitova już wcześniej była pewna triumfu w US Open Series.