Eastbourne: pogrom faworytek

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Główne kandydatki do tytułu w Eastbourne padają jak muchy. Nie tylko Agnieszka Radwańska doznała sensacyjnej porażki. Przegrały też Petra Kvitova i Caroline Wozniacki.

Numery jeden, dwa i trzy w Eastbourne już nie grają. Największą niespodzianką była, oczywiście, porażka naszej tenisistki, którą uznawano za faworytkę do wygrania turnieju. Z imprezą pożegnała się jednak także Petra Kvitova. Czeszka, która w Londynie będzie broniła tytułu, nie sprostała Jekaterinie Makarowej. Spotkanie było wyrównane, ale w kluczowych momentach lepsza była Rosjanka. W obu setach zdobyła o jednego breaka więcej i wygrała 7:5, 6:4.

Trwa tendencja spadkowa Caroline Wozniacki. Rozstawiona z trójką Dunka przegrała z Christiną McHale i patrząc na ostatnie wyniki byłej liderki rankingu, trudno tę porażkę uznawać w kategoriach wielkiej sensacji. Młoda Amerykanka pnie się w górę rankingu i pokazała, że 30. miejscem, które aktualnie zajmuje, na pewno się nie zadowoli. Wozniacki psuła na potęgę i pierwszego seta przegrała do jednego. Drugi i trzeci były wyrównane. Dunka zdołała odrobić straty, wyrównując stan meczu po wygranym tie breaku, ale w decydującej odsłonie znów górą była McHale.

Pewne zwycięstwo odniosła Marion Bartoli, która straciła tylko cztery gemy w pojedynku z Soraną Cirsteą. Zanotowała 80% skuteczności pierwszego podania i tylko raz straciła własny serwis. Wykorzystała słabszą postawę Rumunki, przełamując ją aż pięciokrotnie.

Nie zawiodły też pozostałe Czeszki. Lucie Safarova i Petra Cetkovska awansowały do kolejnej rundy, choć zwycięstwa nie przyszły im łatwo. Pierwsza pokonała Timeę Babos dopiero w tie breaku trzeciego seta, wygrywając w nim 8-6. Druga przegrała pierwszą partię z Andreą Hlavackovą 3:6, ale w dwóch następnych była wyraźnie lepsza.

W drugiej rundzie jest także młoda i utalentowana Laura Robson. Brytyjska 18-latka w pierwszym secie musiała uznać wyższość Marii Jose Martinez Sanchez, ale potem przejęła inicjatywę. W drugim secie przy własnym podaniu przegrała tylko cztery punkty, w trzecim o jeden więcej, dzięki czemu Hiszpanka ani razu nie miała okazji na przełamanie. Sama radziła sobie dużo słabiej i nie miała na korcie już za wiele do powiedzenia, przegrywając ostatecznie 6:3, 2:6, 2:6.

Cwetana Pironkowa (Bułgaria) – Agnieszka Radwańska (Polska, 1) 6:2, 6:4
Stephanie Dubois (Kanada, Q) – Carla Suarez Navarro (Hiszpania) 6:4, 6:4
Marion Bartoli (Francja, 4) – Sorana Cirstea (Rumunia) 6:2, 6:2
Heather Watson (Wielka Brytania, WC) – Greta Arn (Węgry, Q) 6:3, 6:4
Lucie Safarova (Czechy, 7) – Timea Babos (Węgry) 3:6, 6:3, 7:6(6)
Petra Cetkovska (Czechy, 9) – Andrea Hlavackova (Czechy, LL) 3:6, 6:2, 6:1
Klara Zakopalova (Czechy) – Jie Zheng (Chiny) 6:3, 4:6, 6:3
Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja) – Su-Wei Hsieh (Tajwan) 6:2, 3:0 i krecz
Christina McHale (USA) – Caroline Wozniacki (Dania, 3) 6:1, 6:7(7), 6:4
Angelique Kerber (Niemcy, 5) – Jelena Wiesnina (Rosja, Q) 3:6, 6:0, 7:5
Laura Robson (Wielka Brytania, WC) – Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania) 3:6, 6:2, 6:2
Jekatarina Makarowa (Rosja) – Petra Kvitova (Czechy, 2) 7:5, 6:4

Pierwsza runda debla:
K. Jans-Ignacik, A. Rosolska (Polska) – T. Babos, S.W. Hsieh (Węgry, Tajwan) walkower
L. Huber, L. Raymond (USA, 1) – M. Erakovic, T. Tanasugarn (Nowa Zelandia, Tajlandia) 2:6, 6:3, 10-7
A.L. Groenefeld, K. Zakopalova (Niemcy, Czechy) – J. Makarowa, J. Wiesnina (Rosja, 3) 7:6(4), 4:6, 10-7
D. Hantuchova, J. Zheng (Słowacja, Chiny) – S. Mirza, P. Suarez (Indie, Argentyna) 6:2 i krecz
N. Grandin, V. Uhlirova (RPA, Czechy) – C.J. Chuang, W. Duszewina (Tajwan, Rosja) 7:5, 6:2