Paryż: smutek gospodarzy – Bartoli już nie gra

/ Tomasz Krasoń , źródło: rolandgarros.com/własne, foto: AFP

Przed rokiem Marion Bartoli święciła triumfy na kortach Rolanda Garrosa, dochodząc przed własną publicznością do półfinału. W tym roku 27-letnia Francuzka zawiodła. Porażka w drugiej rundzie z Petrą Martić oznacza, że 8. tenisistka świata nie obroni wywalczonych w poprzednim sezonie punktów.

21-letnia Chorwatka świetnie rozpoczęła spotkanie. Od razu przyjęła właściwą taktykę na Bartoli – zmusić ją do biegania. Doświadczona Francuzka nie potrafiła sobie poradzić z tak grającą rywalką, która na dodatek umiejętnie wplatała do swojego tenisa skróty oraz bekhendowe slajsy. Martić wygrała 6:2 i na korcie Suzanne Lenglen zaczynało pachnieć niespodzianką.

W drugim secie Bartoli wyraźnie się poprawiła. Coraz częściej wykonywała swoje kątowe oburęczne zagrania, czym zmuszała Martić do popełniania błędów. Tę część gry rozstawiona z „ósemką” Francuzka wygrała 6:3. Jednak nie podcięło to skrzydeł młodej Chorwatce. Martić znów zaczęła świetnie grać w trzecim secie i nie przeszkadzały jej nawet dokuczające jej od początku spotkania odciski. Jej wielkim atutem wciąż był. To właśnie on zapewnił jej zwycięstwo w środowym meczu drugiej rundy. Wymowny okazał się fakt, iż pojedynek ten zakończyła asem, których łącznie zaserwowała aż 7. Znacznie gorsze statystyki w tym elemencie gry zanotowała Bartoli. Francuzka popełniła bowiem aż 14 podwójnych błędów.

Porażka Bartoli jest niemiłą niespodzianką dla francuskich kibiców. Jednak rezultaty, jakie osiągała w turniejach poprzedzających start w Paryżu, nie zwiastowały sukcesów w Wielkim Szlemie. Na mączce wygrała tylko dwa spotkania, a w czterech ostatnich zdobyła tylko jednego seta. Tak szybkie odpadnięcie Marion Bartoli z Roland Garros oznacza, że 28-letnia Francuzka straci 800 punktów rankingowych. Przed rokiem była bowiem półfinalistką tej imprezy.

Petra Martić osiągnęła życiowy rezultat w Wielkim Szlemie. Dotychczas nigdy nie udało jej się przejść drugiej rundy. O awans do najlepszej szesnastki 21-letnia Chorwatka zagra z Anabel Mediną Garrigues.

Petra Martić (Chorwacja) – Marion Bartoli (Francja, 8) 6:2, 3:6, 6:3