Madryt: mocne otwarcie Sereny

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Po prawie trzygodzinnym tenisowym thrillerze Carla Suarez Navarro wyeliminowała w pierwszej rundzie turnieju w Madrycie Jelenę Janković. Pozostałe faworytki nie zawiodły. Pewne zwycięstwa odnotowały Serena Williams i Petra Kvitova. Odpadła triumfatorka z Estoril – Kaia Kanepi.

Serena Williams posłała 14 asów, wygrała 25 z 28 piłek po pierwszym podaniu i 7 z 11 po drugim. Tak podającej Amerykanki nie byłaby w stanie zatrzymać chyba żadna tenisistka. Jelena Wiesnina robiła, co mogła w starciu z wyżej notowaną rywalką, ale sił i umiejętności wystarczyło jej tylko na cztery gemy. Po godzinie i dziewięciu minutach Williams zwyciężyła 6:3, 6:1.

Nie powiodło się starszej z sióstr Williams. Venus przegrała z Angelique Kerber. Niemka nie zagrała wielkiego meczu, a i tak nadspodziewanie łatwo poradziła sobie z doświadczoną Amerykanką. Williams zanotowała tylko 57% skuteczności pierwszego podania i zaledwie 33% drugiego. Aż sześć razy została przełamana. Odpowiedziała tylko dwoma breakami i po godzinie z małym okładem przegrała 4:6, 1:6.

Pięć gemów w meczu pierwszej rundy straciła Petra Kvitova. Czeszka w starciu z Mariną Erakovic dysponowała dobrym podaniem, ale przytrafiło się jej kilka ciężkich momentów. Trzy razy musiała się bronić przed przełamaniem i za każdym razem wychodziła z opresji. Reprezentantka Nowej Zelandii spisywała się dużo słabiej, co kosztowało ją stratę czterech gemów przy swoim serwisie. W efekcie Kvitova wygrała 6:3, 6:2.

Trzy godziny bez trzynastu minut walczyły na korcie Jelena Janković i Carla Suarez Navarro. Hiszpanka w zeszłym tygodniu dotarła do finału w Estoril i miała nawet dwie piłki mistrzowskie, ale tytułu nie wywalczyła. W pierwszej rundzie turnieju w Madrycie potwierdziła, że znajduje się w dobrej formie. Suarez Navarro przegrała pierwszego seta 4:6, ale w dwóch następnych triumfowała 7:6(5), 6:4 i to ona zagra w następnej rundzie imprezy.

Zakończyła się seria zwycięstw Kai Kanepi. Estonka, która wygrała z Carlą Suarez Navarro finał w Estoril, przegrała już w pierwszej rundzie w Madrycie z Lucie Safarovą. Czeszka dysponowała świetnym serwisem, na który rywalka nie potrafiła znaleźć recepty. Miała jedną szansę na przełamanie, ale jej nie wykorzystała. Musiała też pilnować własnych gemów, bo Safarova co i rusz była bliska breaka. Z dziewięciu okazji na przełamanie zamieniła tylko dwie – po jednym w każdej partii – ale to wystarczyło do wygrania 6:4, 6:4.

Znów kłopoty miała Samantha Stosur. Mecz drugiej rundy z Christiną McHale rozpoczęła źle, bo przegrała pierwszego seta do dwóch. Australijka nie potrafiła wymyśleć sposobu na bardzo dobrze podającą i skoncentrowaną rywalkę. Jednak z biegiem czasu Stosur zaczęła przejmować inicjatywę. Drugiego seta wygrała po walce 6:4, ale w decydującym nie oddała niżej klasyfikowanej przeciwniczce nawet gema.

Angelique Kerber (Niemcy, 12) – Venus Williams (USA, WC) 6:4, 6:1
Na Li (Chiny, 8) – Silvia Soler-Espinosa (Hiszpania, WC) 6:3, 6:1
Petra Cetkovska (Czechy) – Lourdes Dominguez Lino (Hiszpania, Q) 6:4, 7:5
Samantha Stosur (Australia, 5) – Christina McHale (USA) 2:6, 6:4, 6:0

Andrea Hlavackova (Czechy, Q) – Anastasia Rodionova (Australia, Q) 6:1, 6:4
Sara Errani (Włochy) – Chanelle Scheepers (RPA) 4:6, 6:2, 6:3
Jekatarina Makarowa (Rosja) – Galina Woskobojewa (Kazachstan) 6:2, 7:6(3)
Lucie Hradecka (Czechy, Q) – Shuai Peng (Chiny) 6:4, 5:7, 6:4
Petra Kvitova (Czechy, 3) – Marina Erakovic (Nowa Zelandia) 6:2, 6:3
Serena Williams (USA, 9) – Jelena Wiesnina (Rosja) 6:3, 6:1
Carla Suarez Navarro (Hiszpania, WC) – Jelena Janković (Serbia, 15) 4:6, 7:6(5), 6:4
Lucie Safarova (Czechy) – Kaia Kanepi (Estonia) 6:4, 6:4

Pierwsza runda debla:
G. Dulko, P. Suarez (Argentyna) – A. Klepac, A. Rosolska (Słowenia, Polska) 6:2, 7:5
D. Cibulkova, J. Husarova (Słowacja, WC) – N. Grandin, V. Uhlirova (RPA, Czechy) 6:3, 6:7(6), 10-7
A.L. Groenefeld, S. Zhang (Niemcy, Chiny) – S. Mirza, A. Rodionova (Indie, Australia) 6:3, 6:2
J. Makarowa, J. Wiesnina (Rosja) – J. Gajdosova, S. Peng (Australia, Chiny) 6:4, 7:5
S.W. Hsieh, J. Zheng (Tajwan, Chiny) – I. Benesova, B. Zahlavova Strycova (Czechy, 8) 6:2, 1:6, 10-6