Pattaya: Hantuchova obroniła tytuł

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Daniela Hantuchova drugi rok z rzędu okazała się najlepszą tenisistką turnieju WTA w Pattayi. 28-letnia Słowaczka pokonała w finale 6:7(4), 6:3, 6:3 Marię Kirilenko i sięgnęła po piąty tytuł w karierze.

W drodze do finału Hantuchova nie straciła ani jednego seta. Znacznie dłuższą drogę miała Kirilenko, która aż trzy razy musiała rozgrywać trzysetowe spotkania, a w pojedynku z Casey Dellacquą obroniła piłkę meczową. To właśnie 24-letnia Rosjanka lepiej rozpoczęła spotkanie finałowe. Przełamała Hantuchovą w gemie otwarcia i utrzymywała tę przewagę aż do stanu 5:3. Wówczas przebudziła się Słowaczka, która w dziesiątym gemie uzyskała przełamanie, doprowadziła do wyrównania, a następnie do tie breaka. W nim jednak górą była Kirilenko, która triumfowała 7-4.

Dopiero od drugiego seta Hantuchova zaczęła grać tak, jak przystało na obrończynię tytułu. Zaczęła go od prowadzenia 2:0 i nie oddała do samego końca, dokładając po drodze drugie przełamanie i triumfując 6:3. W decydującej odsłonie wyrównana walka toczyła się do stanu 3:3. Od tego momentu 28-latka z Popradu wygrała trzy kolejne gemy, a łącznie straciła w nich zaledwie trzy punkty. Po 3 godzinach i 14 minutach gry Hantuchova zwyciężyła 6:7(4), 6:3, 6:3.

Cieszę się, że obroniłam tytuł –zrobiłam to po raz pierwszy w karierze, ale lepiej późno niż wcale – mówiła uradowana Hantuchova. – Zarówno Maria, jak i ja, chciałyśmy dzisiaj wygrać. Ona grała bardzo dobrze i naciskała mnie. Nawet po przegraniu pierwszego seta wciąż walczyłam i nie patrzyłam wstecz. Myślę, że miałam dzisiaj więcej szczęścia. Maria jest wielką zawodniczką i wspaniałą osobą.

Dla 28-letniej Słowaczki to piąty tytuł w karierze. Pierwsze dwa wywalczyła w Indian Wells, a kolejne w Linzu i przed rokiem właśnie w Pattayi. Teraz do kolekcji dołożyła kolejny triumf w Tajlandii. Warto również podkreślić, że to już drugi finał Hantuchovej w tym sezonie. W Brisbane przegrała jednak decydujący mecz z Kaią Kanepi.

W finale gry podwójnej zwycięstwo odniosły Sania Mirza i Anastasia Rodionova. Wygrały w finale 3:6, 6:1, 10-8 z Hao-Ching Chan i Yung-Jan Chan.

Finał singla:
Daniela Hantuchova (Słowacja, 3) – Maria Kirilenko (Rosja, 4) 6:7(4), 6:3, 6:3

Finał debla:
S. Mirza, A. Rodionova (Indie, Australia, 1) – H.C. Chan, Y.J. Chan (Tajwan, 4) 3:6, 6:1, 10-8