Pattaya: Kirilenko i Hantuchova w finale

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Maria Kirilenko i Daniela Hantuchova spotkają się w niedzielnym finale turnieju WTA w Pattayi. Awans do decydującej rozgrywki wywalczyły jednak w zupełnie innym stylu. Rosjanka stoczyła kolejne zacięte spotkanie, pokonując po trzysetowej batalii Soranę Cirsteę, podczas gdy Słowaczka pewnie wygrała z Su-Wei Hsieh.

Kirilenko w Pattayi jest poddawana sprawdzianowi odporności psychicznej. Jej dwa pierwsze mecze w Tajlandii były długie i zacięte, a z Casey Dellacqua musiała nawet obronić piłkę meczową. Półfinał w Soraną Cirsteą również wpasował się do poprzednich wyczynów 24-letniej moskwianki. W pierwszym secie Kirilenko spisywała się bardzo dobrze i triumfowała 6:2. W drugiej odsłonie miała szanse na zakończenie spotkania – poprze łamaniu Rumunki w dziewiątym gemie serwowała na mecz przy stanie 5:4. Od tego momentu Cirstea zaczęła jednak grać jak w transie. Końcówka seta bez cienie wątpliwości należała właśnie do niej, dzięki czemu triumfowała 7:5. W trzecim secie Kirilenko po raz kolejny uzyskała taką samą okazję i tym razem jej nie zmarnowała. Po 2 godzinach i 28 minutach gry zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:4.

To był mecz na wysokim poziomie – przyznała Kirilenko. Obie grałyśmy bardzo dobry tenis, a ja miałam nieco więcej szczęścia. Ona uderzała mocno i walczyła o każdy punkt. Myślę, że byłam agresywna i jestem zadowolona ze swojego serwisu, returnu i bekhendu. W poprzednich meczach ten ostatni mi niezbyt służył. Woleje dzisiaj również były dobre. Wszystko funkcjonowało, jak należy.

Drugi półfinał nie dostarczył już tak dużej dawki emocji. Broniąca tytułu Daniela Hantuchova jedynie na początku spotkania z Su-Wei Hsieh miała drobne problemy. Jednak po wygranej w pierwszej partii 6:4 wyraźnie zdominowała przebieg wydarzeń na korcie i w kolejnej odsłonie triumfowała 6:1.

28-letnia Słowaczka w tym roku grała już w jednym finale turnieju WTA – w Brisbane uległa Kai Kanepi. Jej łączny bilans finałowych występów to 4-9. Jeden z tytułów wywalczyła przed rokiem właśnie w Pattayi. Kirilenko natomiast ma na koncie pięć wygranych imprez. Po raz ostatni w finale zawodowego turnieju grała jednak prawie półtora roku temu.