Australian Open: tytuł dla Rosjanek

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com/własne, foto: AFP

Swietłana Kuzniecowa oraz Wiera Zwonariowa sięgnęły po deblowy tytuł w tegorocznym Australian Open. W finale Rosjanki pokonały rozstawione z „jedenastką” Sarę Errani i Robertę Vinci 5:7, 6:4, 6:3.

Fakt, iż w tym roku miejsce będą miały Igrzyska Olimpijskie sprawił, że w rozgrywkach deblowych wystąpiło wyjątkowo wiele par jednolitych narodowościowo. Właśnie dwa takie duety spotkały się w finale.

Mecz miał bardzo zacięty przebieg i trwał dwie godziny oraz osiemnaście minut. W pierwszym secie doszło do aż siedmiu breaków, a w końcówce skuteczniejsze okazały się Errani oraz Vinci.

Rosjanki zdołały jednak odwrócić losy rywalizacji. W drugim secie przez dłuższy czas obie pary utrzymywały własne podanie. W ósmym gemie breaka zdobyły Kuzniecowa i Zwonariowa. Włoszki natychmiast stratę odrobiły, ale następnie znów przegrały swój serwis, a tym samym całą partię 4:6. Decydującego seta Rosjanki rozpoczęły od wygrania dwóch pierwszych gemów. Errani oraz Vinci tym razem nie zdołały odrobić straty, chociaż miały pięć break pointów.

Nie można tego porównać z niczym innym – odpowiedziała Kuzniecowa pytana o porównanie turniejów wielkoszlemowych z innymi imprezami.

Dla obu Rosjanek tytuł deblowy był rekompensatą po niezbyt udanym występie w singlu. Swietłana Kuzniecowa przegrała w trzeciej rundzie z Sabiną Lisicki 6:2, 4:6, 2:6; Wiera Zwonariowa pożegnała się w tej samej fazie zawodów, przegrywając z niżej notowaną Jekatariną Makarową 6:7(7), 1:6.

Finał debla:
S. Kuzniecowa, W. Zwonariowa (Rosja) – S. Errani, R. Vinci (Włochy, 11) 5:7, 6:4, 6:3