Hobart: imponujący marsz kwalifikantki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Yanina Wickmayer i Mona Barthel spotkają się w finale turnieju WTA w Hobart. Rozstawiona z „jedynką” Belgijka pokonała 7:6(1), 6:3 Shahar Peer, a niemiecka kwalifikantka wygrała ze swoją rodaczką, Angelique Kerber, 6:0, 7:6(6).

Dla 21-letniej Mony Barthel to największy sukces w karierze. Po raz pierwszy awansowała do finału imprezy z cyklu WTA, na dodatek sztuki tej dokonała po przejściu eliminacji. Niemka w półfinale pokonała swoją bardziej utytułowaną rodaczkę Angelique Kerber. Rewelacja zeszłorocznego US Open zupełnie nie istniała na korcie w pierwszym secie. Barthel wygrała tę część gry 6:0 po zaledwie 17 minutach. W drugiej poziom się wyrównał. Kerber nawet wypracowała sobie przewagę 5:2, ale dobrze dysponowana tego dnia Mona doprowadziła do tie breaku. W nim obroniła piłkę setową, po czym zwyciężyła 8-6, co dało jej triumf w całym meczu.

Drugą finalistką została Yanina Wickmayer. 22-letnia Belgijka w Hobart gra z „jedynką”, a w Australian Open jest pierwszą rozstawioną tenisistką, jaką może na swojej drodze spotkać Agnieszka Radwańska. Na Tasmanii Wickmayer spisuje się na razie wyśmienicie – nie straciła jeszcze seta. W półfinale z Shahar Peer decydujący był początek tie breaka pierwszej partii. Objęcie przez Belgijkę prowadzenia 5-0 zainicjowało okres jej dominacji. Pewnie wygrała tie breaka, a w drugiej odsłonie zdobyła przewagę podwójnego przełamania i pokonała Izraelkę 6:3.

Dla Wickmayer to szósty finał w karierze. Dotychczas zdobyła trzy tytuły, ostatni prawie dokładnie 2 lata temu w Auckland. Barthel natomiast będzie debiutować w meczu o taką stawkę. Belgijka i Niemka na korcie spotkały się dotychczas raz – w 2010 roku w dwóch setach triumfowała Wickmayer.